Ιδανική αρχή αλλά άσχημο τέλος είχε ο πρώτος αγώνας των Νεανίδων της Ελπίδας στο Φάιναλ Φορ Κ20 της ΕΠΕΣΘ, κόντρα στον Άρη. Οι «πράσινες» προηγήθηκαν με 1-0 σετ και είχαν προβάδισμα και στα επόμενα, ωστόσο δεν μπόρεσαν να φτάσουν στο επιθυμητό αποτέλεσμα, έμειναν από δυνάμεις και γνώρισαν την ήττα με 3-1.

Πλέον η ομάδα μας θα τα δώσει όλα για τη νίκη στον αγώνα της Δευτέρας με τον ΠΑΟΚ (19:00) στο Εθνικό Γυμναστήριο Μίκρας, ώστε να παραμείνει σε τροχιά κατάκτησης μίας από τις δύο προνομιούχες θέσεις.

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-18, 25-17, 25-18)

ΑΡΗΣ (Τρύψια): Τάνη, Πιτσιγκώνη, Χωριάτη, Νταφοπούλου, Λαμπριανίδου, Σωτηράκογλου, Καμπούρη (λ), Φετφατσίδη, Ίγγιλη, Παυλίδου, Κανελλοπούλου (λ).

ΑΣ ΕΛΠΙΣ (Γεωργιάδης): Δουμπάρατζη, Γκιζάρη Σ., Παράσχου, Τσιουκάλα, Παπαθανασίου, Μανικάκη, Σιάκη (λ), Ταυλίκου, Κακαλή, Δουλάκη (λ).

Στο άλλο ζευγάρι της 1ης αγωνιστικής, ο ΠΑΟΚ κέρδισε τον Αίαντα Ευόσμου με 3-1 σετ (20-25, 25-17, 25-16, 25-18).