Ενδιαφέροντα φιλικά παιχνίδια έδωσαν το Σάββατο τα τμήματα υποδομής μπάσκετ της Ελπίς με τα αντίστοιχα του Πρωτέα Κορδελιού στο ΕΑΚ Αμπελοκήπων.
Τα παιχνίδια διεξήχθησαν σε πολύ καλό κλίμα αλλά και με πλούσιο θέαμα.

Οι προπονητές των τμημάτων μας είχαν την δυνατότητα να δουν το "μέλλον" του Συλλόγου να αγωνίζεται σε δυνατά παιχνίδια που ήταν πλούσια σε θέαμα.

Συγχαρητήρια στους αθλητές και των δυο ομάδων για την παρουσία τους.

Η εφηβική ομάδα της Ελπίδας νίκησε σε εξ αναβολής αγώνα την ομάδα Αμπελόκηποι-Μενεμένη με 55-76. Η ομάδα του Μάκη Γεροντίδη μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι, και από το πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκε μπροστά στο σκορ με διαφορά ασφαλείας. Στο δεύτερο ημίχρονο παίζοντας καλή άμυνα κράτησε τη διαφορά μέχρι την λήξη.

Εύκολο απόγευμα είχε η εφηβική ομάδα μπάσκετ της Ελπίδας απέναντι στους Αμπελόκηποι/Μενεμένη στο ΕΑΚ Αμπελοκήπων, όπου επικράτησε με 76-42. Η ομάδα του Μάκη Γεροντίδη μπήκε δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και βρέθηκε μπροστά στο σκορ ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο!

ΕΛΠΙΣ (Γεροντίδης): Δισερής Δ. 14, Γιαγλής Δ .3, Χαρατσίδης Δ. 4, Κετικίδης Α. 2, Στάμος Β. 16, Ευγενιάδης Ι. 18, Κουτσομήτρος Π. 8, Στόικος Α. 11, ΓαλάραςΔ., Λασπίδης Θ., Μαργαριτίδης Ζ.

Με ήττα για την εφηβική ομάδα της Ελπίδας έληξε ο αγώνας του Σαββάτου, αφού δεν τα κατάφερε απέναντι στην ομάδα του Πρωτέα και έχασε με μικρή διαφορά 55-63 στο ΕΑΚ Αμπελοκήπων. Η ομάδα του Μάκη Γεροντίδη έδωσε σκληρή μάχη και ψυχή στον αγώνα, μπήκε με δυναμισμό μέχρι το ημίχρονο όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο η αντίπαλη ομάδα έφτασε στην ανατροπή και κατάφερε να νικήσει.

Πιο έτοιμη και με μεγαλύτερη ευχέρεια στο σκοράρισμα η ομάδα των εφήβων της Ελπίδας επικράτησε στο Κορδελιό του Πρωτέα με 52-66. Αν εξαιρέσουμε το πρώτο πεντάλεπτο, η ομάδα του Κορδελιού συνεχώς κυνηγούσε το σκορ .

Δεκάλεπτα: 10-16 , 23-34, 39-50, 52-66

ΕΛΠΙΣ (Γεροντίδης): Δισερης 11, Γιαγλης 1, Χαρατζίδης, Κουτούλας 2, Κατικίδης 8(1), Στάμος 12, Χαλάρας, Μαργαριτίδης, Λασπίδης, Ευγενιάδης 11, Κουτσομήτρος 15(1), Στόικος 6(1) .

Δεν τα κατάφερε η Εφηβική ομάδα της Ελπίδας και ηττήθηκε από το ΕΚ Σταυρούπολης με 75-55, στο ΔΑΚ Ηλιούπολης. Η αντίπαλη ομάδα βρέθηκε μπροστά από το πρώτο δεκάλεπτο και παρόλο που η Ελπίδα πάλεψε να την πλησιάσει στο σκορ, τελικά δεν τα κατάφερε.

Δεκάλεπτα: 13-11, 24-11, 22-15, 16-18

Διαιτητές: Παπαδοπούλου Κ, Σκρίνιος

ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ (Κώττης): Μπαρμπάκας 4, Καραγιαννάκης 2, Μαυρόπουλος 2, Καπάτσης 14, Βουτσάς 24 (5), Πασχαλίδης 3, Κυρπιτλίδης 6, Γιαντσόπουλος 5, Ακριβόπουλος 2, Αδάκτυλος 2, Καλαιτζής 2.

ΕΛΠΙΣ (Γεροντίδης): Γιαγλής 8 (2), Χαρατζίδης 2, Κουτούλας, Γαλάρας, Μαργαριτίδης, Λασπίδης, Ευγενιάδης 14, Κουτσομήτρος 7, Στόικος 8 (2), Στάμος 16.

Με αίσθημα ευθύνης του συλλόγου στην ανάπτυξη του μπάσκετ σε αθλητές μικρών ηλικιών, καθώς και στην παιδική και εφηβική ηλικία, κύριος στόχος και κατεύθυνση σ’ αυτόν, είναι η ευχαρίστηση όλων των παιδιών με το παιχνίδι του μπάσκετ, μαθαίνοντας και τηρώντας τους κανόνες της άμιλλας, της αλληλεγγύης, της ομαδικότητας και του σεβασμού των αντιπάλων.

Θέλουμε τα παιδιά να αγαπήσουν το μπάσκετ και να νιώθουν ασφάλεια στην συνεργασία τους με τους προπονητές τους για να πετύχουμε την καλύτερη δυνατή αθλητική διαπαιδαγώγηση τους.

Την ήττα γνώρισε το εφηβικό τμήμα της Ελπίς απο το αντίστοιχο της Αρμενικής, που ήταν καλύτεροι μετά το δεύτερο δεκάλεπτο, και επικράτησε της Ελπίδας με 32-56.

Δεκάλεπτα: 13-13, 17-26, 28-38, 32-56

Διαιτητές: Μιμηκόπουλος, Καραγιαννίδης

ΕΛΠΙΣ (Γεροντίδης): Δισέρης 2, Κωνσταντινίδης, Γιαγλής, Χαρατσίδης, Κουτούλας 9 (1), Στανος 2, Γαλαρας, Μαργαριτίδης, Λασπίδης, Ευγενιάδης 15, Κουτσομητρος 2, Στόικος 2.

ΑΡΜΕΝΙΚΗ (Μπουγιουκλή): Βλάχος 8, Μπαρδόπουλος 10 (1), Καραμπετιάν 23, Πρατσίδης 2, Ουργαντζής 7 (1), Χρυσοστομίδης 6.

Το τμήμα Μπάσκετ της Ελπίδας Αμπελοκήπων σας ενημερώνει οτι την Δευτέρα 20 Αυγούστου θα γίνει η πρώτη συγκέντρωση των τμημάτων υποδομής μπάσκετ (Εφηβικό, Παιδικό, Προπαιδικό). Καλούνται οι αθλητές των παραπάνω τμημάτων να βρίσκονται στις 7 μμ στο Στάδιο Αμπελοκήπων για την έναρξη της προετοιμασίας για την αγ. περίοδο 2018-19.

Πληροφορίες σχετικά με την έναρξη των προπονήσεων των Ακαδημιών θα δοθούν τις επόμενες ημέρες από την ιστοσελίδα και το FB (Ελπίς Αμπελοκήπων BC) του Συλλόγου.

Με ήττα για την εφηβική ομάδα της Ελπίδας έληξε ο εκτός έδρας αγώνας του Σαββάτου, αφού δεν τα κατάφερε απέναντι στην ομάδα των Κουφαλίων με μικρή διαφορά 64-56. Η ομάδα του Μάκη Γεροντίδη έδωσε σκληρή μάχη και ψυχή στον αγώνα, μπήκαν με δυναμισμό αλλά η κακή άμυνα και η αστοχία στις βολές τους στέρησαν την νίκη.

Δεκάλεπτα: 11-12,25-13,09-16,19-15.

Διαιτητές: Τζεκάκης Γ, Τζεκάκης Β.

ΚΟΥΦΑΛΙΑ Σαμανδάρας 8 (2), Τριανταφυλλίδης 12, Παπαστουγιαννίδης 3, Βάρλας 2, Καραπήτας 10, Αναγνωστόπουλος 7, Πεντσιόγλου 5 (1), Κυπριζόγλου, Καραμήτσος 17 (3).

ΕΛΠΙΣ (Γεροντίδης): Γιαγλής, Χαρατσίδης 10, Κουτούλας, Στάμος 12, Γαλάρας, Μαργαριτίδης, Ευγενιάδης 15 (2), Λασπίδης, Κουτσομήτρος 15, Στόικος 4, Κωνσταντινίδης.

Με ήττα για την εφηβική ομάδα της Ελπίδας έληξε ο αγώνας του Σαββάτου, αφού δεν τα κατάφερε απέναντι στην ομάδα του ΑΣ ICBS με μικρή διαφορά 57-61 στο γήπεδο ΕΑΚ Αμπελοκήπων. Η ομάδα του Μάκη Γεροντίδη έδωσε σκληρή μάχη και ψυχή στον αγώνα, μπήκαν με δυναμισμό μέχρι το ημίχρονο όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο η αντίπαλη ομάδα έφτασε στην ανατροπή και κατάφερε να νικήσει.

Δεκάλεπτα: 17-15,12-11,15-16,13-19.

Διαιτητές: Κυρίτσης,Τζιαμπαζης.

ΕΛΠΙΣ (Γεροντίδης): Γιαγλής 5 (1), Σταματίου, Ιωαννίδης 15 (2), Σιμόπουλος 9, Ευγενιάδης 8, Μανελίδης, Χαρατσίδης 3, Στάμος 17 (2), Λάντζας.

ICBS (Nτουβαλετης): Περδίκης 8, Ναισιδης 6, Κοκολινακης, Καραγιαννίδης, Λυπιρίδης 18 (1), Γαβρας 8 (1), Στουγιάννης 16, Περδίκης 2, Δήμογλου, Σοφικίτης 3.