Δεν τα κατάφερε στον πρώτο αγώνα της νέας χρονιάς η παιδική ομάδα της Ελπίδας και ηττήθηκε με 42-55 από την αντίστοιχη ομάδα της Αμπελοκήπων-Μενεμένης, στο ΕΑΚ Αμπελοκήπων. Η ομάδα του Μάκη Γεροντίδη μπήκε μουδιασμένη στον αγωνιστικό χώρο, παίζοντας κακή άμυνα και επίθεση με αποτέλεσμα η αντίπαλη ομάδα να πάρει το προβάδισμα στο σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο κατάφερε να περάσει μπροστά με διαφορά ενός πόντου από τους αντιπάλους, όμως μετά το ημίχρονο δεν παρουσίασε καμία βελτίωση. Την επόμενη αγωνιστική (21/01) η παιδική ομάδα θα αναμετρηθεί με τον Μακεδονικό στο γήπεδο του Μακεδονικού.

Δεκάλεπτα: 8-13, 24-23, 32-38, 42-55

Διαιτητές: Μάγη, Δασκάλου

ΕΛΠΙΣ (Γεροντίδης): Βογιατζής 2, Τσουλφαΐδης, Κουτούλας, Κέλογλου 5, Στάμος 8, Αμπαζίδης 1, Καραπαναγιωτίδης 6, Λασπίδης 4 (1), Κουτσομήτρος 16.

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ (Μαλτέζος): Τζανη 7, Καραγιαννίδης, Πρίφτη 12, Μπουραζάνης 7, Παπαδημητρίου 8, Τονα 8, Σαράφας 10.