Εύκολο απόγευμα είχε η εφηβική ομάδα της Ελπίδας απέναντι στην Ευκαρπία στο ΕΑΚ Αμπελοκήπων, όπου επικράτησε με 73-55. Η Ελπίδα βρίσκεται πλέον στην τρίτη θέση στη βαθμολογία της ΕΚΑΣΘ. Να σημειωθεί όμως πως υπολείπεται ο αγώνας που αναβλήθηκε με το Ασβεστοχώρι. Η ομάδα του Μάκη Γεροντίδη μπήκε δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και βρέθηκε μπροστά στο σκορ ήδη από το δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η αντίπαλη ομάδα πλησίασε επικίνδυνα την Ελπίδα, όμως μετά το ημίχρονο κατάφερε να φέρει την ανατροπή και να βρεθεί ξανά μπροστά. Την επόμενη αγωνιστική (16/12) η εφηβική ομάδα της Ελπίδας θα αναμετρηθεί με τον Α.Ο.Ε.Α. στο ΕΑΚ Αμπελοκήπων.

Δεκάλεπτα: 21-13, 34-33, 57-43, 73-55

Διαιτητές: Περράκης, Λαμπρέλης

ΕΛΠΙΣ (Γεροντίδης): Γιαγλής 2, Σταματίου 7, Ιωαννίδης 10 (1), Σιμόπουλος 17 (1), Μανελίδης, Χαρατσίδης 4, Στάμος 27, Λάντζας, Κουτσομήτρος 6.

ΕΥΚΑΡΠΙΑ (Παπαδόπουλος): Δέλλιος 23 (1), Τσακίρης, Πανίδης 5 (1), Καμενίδης 4, Μανταρλης, Ζιλφος, Στούπας 5, Γιαννακίδης 6, Τζώρτζης 12 (4).