Με νίκη, που ουσιαστικά της εξασφάλισε από την πρώτη μέρα την πρόκριση στο Final Four, ξεκίνησε η Ελπίδα τους αγώνες της στα προκριματικά του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Νεανίδων, που διεξάγονται στην Καστοριά. Η πρωταθλήτρια Ελλάδος νίκησε τον Ηρακλή Ιωαννίνων και στον σημερινό αγώνα με την ΕΑ Λάρισας θα προσπαθήσει να εξασφαλίσει την πρώτη θέση του ομίλου.

Η ομάδα του Γιώργου Χρυσομαλλίδη καρδιοχτύπησε στο πρώτο σετ, όταν έκανε πολλά λάθη και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 14-21 και 21-24! Κατάφερε όμως να ανατρέψει την κατάσταση με καλό σερβίς και μπλοκ και αφού έκανε το 1-0, επικράτησε εύκολα στα άλλα δύο σετ. Στο άλλο ματς της πρεμιέρας η ΕΑ Λάρισας επικράτησε της οικοδέσποινας ΑΠ Καστοριάς με 3-0.

Τα σετ: 26-24, 25-18, 25-17

ΕΛΠΙΣ (Χρυσομαλλίδης): Καραμούτσα, Ντολοπούλου, Νώτη, Παπάζογλου, Καλαντάτζε, Κουτούλα, Σουπιώνη (λ) – Κοκαβέση, Δροσοπούλου, Αμπεριάδου, Καρακατσιάνη, Δάκου.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ζιώγος): Σταύρου, Χαμπηλομάτη, Λώλη, Δασκάλου, Μπόσιου, Ζιώγου, Ποντίκη (λ) - Τσάμη Αθ. (λ), Δημητρέλου, Ντούση, Τσάμη Αν.