Με την αναμέτρηση των δύο πρώτων του περυσινού Πανελλήνιου Πρωταθλήματος θα ανοίξει το φετινό πρωτάθλημα Νεανίδων (Κ20) της ΕΠΕΣΘ, καθώς η δευτεραθλήτρια Ελλάδος Ελπίδα θα υποδεχτεί τον ΠΑΟΚ. Από κάθε όμιλο θα προκριθούν οι τέσσερις πρώτοι στα προημιτελικά και εκεί ο 1ος και ο 2ος θα έχουν το πλεονέκτημα έδρας.

Το πρόγραμμα της Ελπίδας (έναρξη 10/10):

Ρεπό
Ελπίς - ΠΑΟΚ
ΑΕ Φοίνικα - Ελπίς
Ελπίς - Ακαδ. Πεύκων
Ιωνικός - Ελπίς
Ελπίς - Πειραματικό
Νέα Γενεά - Ελπίς
Ελπίς - ΔΕΚΑ
Μακεδόνες Αξιού - Ελπίς


Με τον ομορφότερο τρόπο και με το ασημένιο μετάλλιο στο στήθος ολοκλήρωσαν οι Νεάνιδες της Ελπίδας Αμπελοκήπων την απόλυτα επιτυχημένη συμμετοχή τους στην τελική φάση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος, το οποίο φιλοξένησε ως άψογος «οικοδεσπότης» ο ΑΣ Ελπίς, με συνδιοργανώτρια την ΕΟΠΕ και με την υποστήριξη του Δήμου Αμπελοκήπων-Μενεμένης!

Στην τρίτη και τελευταία ημέρα του Final Four, οι «πράσινες» θριάμβευσαν επί του περσινού πρωταθλητή ΑΟ Μαρκόπουλου με 3-1 σετ (24-26, 25-18, 25-23, 25-16), με εκπληκτική απόδοση και με την ενθουσιώδη εξέδρα να παραδίδει ξανά μαθήματα αθλητικής παιδείας στο Ε.Α.Κ. Αμπελοκήπων.

Το αποτέλεσμα της αναμέτρησης έκρινε τη 2η θέση, με δεδομένο ότι λίγο νωρίτερα ο ΠΑΟΚ είχε κατακτήσει μαθηματικά την πρωτιά με «3 στις 3» νίκες, κερδίζοντας τον Απόλλωνα Πατρών με 3-0 σετ (25-13, 25-14, 25-23).

Η Ελπίδα, που είχε χάσει στις λεπτομέρειες από τον «Δικέφαλο» στην πρεμιέρα, έδειξε πάντως ξανά την αξία της και σάρωσε τον ΑΟ Μαρκοπούλου, παρότι η φιλοξενούμενη ομάδα πήρε το πρώτο σετ στα σημεία (24-26) έπειτα από σκληρή μάχη.

Η συνέχεια ανήκε εξ ολοκλήρου στα κορίτσια του Γιώργου Γεωργιάδη, που ισοφάρισαν σε 1-1 ανατρέποντας τα δεδομένα με εντυπωσιακό επί μέρους σκορ 14-4 και φτάνοντας στο 25-18 με ένα σερί 6-0, με την Τσιουκάλα να είναι ασταμάτητη στο σέρβις.

Το τρίτο σετ είχε ανάλογη εξέλιξη αλλά κατακτήθηκε με 25-23, καθώς το Μαρκόπουλο πίεσε στο φινάλε, για να έρθει η ολοκληρωτική επικράτηση των «πράσινων» στο τέταρτο σετ, με 25-16 και με όλες τις αθλήτριες να συμμετέχουν στο πάρτι. Ακόμα και η τραυματισμένη Δουμπάρατζη είχε την ευκαιρία να μπει και να κερδίσει πόντο με επίθεση, μέσα σε αποθέωση, προτού η Βασιλειάδου διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα!

Οι διακρίσεις για την Ελπίδα συνεχίστηκαν και σε ατομικό επίπεδο, καθώς η Ξανθή Τριανταφύλλου αναδείχθηκε καλύτερη επιθετικός αλλά και καλύτερη σέρβερ της διοργάνωσης!
Επιπλέον, πολυτιμότερη παίκτρια (MVP) και καλύτερη μπλοκέρ αναδείχθηκε η Κυριακή Τερζόγλου του ΠΑΟΚ, καλύτερη πασαδόρος η Αλεξάνδρα Μεροδουλάκη του ΠΑΟΚ, καλύτερη υποδοχέας η Ελένη Παπαδοπούλου του ΠΑΟΚ.

Ο ΑΣ Ελπίς ευχαριστεί τον Δήμο Αμπελοκήπων-Μενεμένης, τον ΠΑΟΚ, καθώς και τους Χορηγούς του συλλόγου μας, για την συμβολή τους στην επιτυχημένη τέλεση της διοργάνωσης, καθώς βέβαια και τους φιλάθλους μας, που μετέτρεψαν τους αγώνες σε πραγματική γιορτή και διαφήμιση του βόλεϊ!
Συγχαρητήρια σε όλες τις ομάδες που συμμετείχαν στο Final Four για την σπουδαία προσπάθειά τους!

Ο αγώνας και οι απονομές των μεταλλίων & βραβείων μεταδόθηκαν ζωντανά, μέσα από το κανάλι της ΕΟΠΕ στο YouTube: https://youtu.be/R3A46vo-p1s

Τα σετ: 24-26, 25-18, 25-23, 25-16.

*Οι πόντοι της Ελπίδας προήλθαν από 10 άσσους, 52 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Μαρκόπουλου προήλθαν από 8 άσσους, 41 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

ΑΣ ΕΛΠΙΣ (Γιώργος Γεωργιάδης): Βασιλειάδου 10 (6/10 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκιζάρη 8 (3/6 επ., 2 άσσοι, 3μ πλοκ), Ρουμπάτη 14 (14/31 επ., 39% υπ.), Στάικου 4 (4/8 επ.), Τριανταφύλλου 21 (16/43 επ., 5 άσσοι, 29% υπ.), Τσιουκαλά 13 (8/30 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Σαουλίδου (λ, 38% υπ.), Σιάκη (λ, 27% υπ.), Δουμπαράτζη 1 (1/1 επ.), Ταυλίκου, Ξεφτέρη, Σιχλετίδη, Μανικάκη.

ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Έλενα Κανελλοπούλου): Αλλαγιάννη 14 (9/14 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Γαροφαλάκη 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Γράβαρη 8 (4/10 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Καραγιάννη 1 (1/23 επ., 29% υπ.), Κωτσαρά 9 (8/38 επ., 1 άσσος, 33% υπ.), Σπανάκη 22 (19/58 επ., 3 άσσοι) / Δήμου (λ, 30% υπ.), Μπενέζη, Οικονόμου.

Το βραβείο της MVP στη Κυριακή Τερζόγλου παρέδωσε ο ομοσπονδιακός προπονητής Κώστας Γκούντας και αυτό της καλύτερης μπλοκέρ ο υπεύθυνος ανάπτυξης της ΕΠΕΣΘ Μπάμπης Καρασαρλίδης.
Το βραβείο της κορυφαίας υποδοχέα στην Ελένη Παπαδοπούλου έδωσε ο Δημήτρης Σολκίδης, βοηθός προπονητής στην Εθνική νεανίδων.
Το βραβείο της κορυφαίας επιθετικού στην Ξανθή Τριανταφύλλου έδωσε ο Γιάννης Πετίδης, συντονιστής των κλιμακίων ΕΟΠΕ και αυτό της καλύτερης σέρβερ έδωσε στην ακραία της Ελπίδας η Μαρία Γαβαλά, βοηθός προπονήτρια στην Εθνική παγκορασίδων.
Το βραβείο της καλύτερη πασαδόρου έδωσε στην Αλεξάνδρα Μεροδουλάκη ο Γιάννης Κυλίτσης, επί σειρά ετών προπονητής στην Ελπίδα Αμπελοκήπων.
Την απονομή του κυπέλλου στον πρωταθλητή ΠΑΟΚ έκανε ο Α' αντιπρόεδρος της ΕΟΠΕ Κώστας Χαριτωνίδης.
Τα χρυσά μετάλλια στον ΠΑΟΚ που κατέκτησε το πρωτάθλημα Ελλάδας παρέδωσε ο πρόεδρος της ΕΠΕΣΘ και μέλος του ΔΣ της ΕΟΠΕ Νίκος Δατσέρης και ο Μανώλης Ιωαννίδης, αντιδήμαρχος αθλητισμού του Δήμου Αμπελοκήπων-Μενεμένης.
Τα ασημένια μετάλλια στον ΑΣ Ελπίς που κατέλαβε την 2η θέση παρέδωσε ο Απόστολος Σταυρίδης, πρόεδρος του σωματείου ΑΣ Ελπίς.
Τα χάλκινα μετάλλια στον ΑΟ Μαρκοπούλου που κατέλαβε την 3η θέση παρέδωσαν ο Γιάννης Σταλιόπουλος, γενικός γραμματέας της ΕΠΕΣΘ και ο Γιώργος Γεωργιάδης μέλος της ΕΠΕΣΘ
Τα αναμνηστικά διπλώματα στον Απόλλωνα Πατρών που κατέλαβε την 4η θέση παρέδωσαν ο ταμίας της ΕΠΕΣΘ Γιώργος Πετρίδης και το μέλος Κώστας Νταής.


Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία:

Παρασκευή 29 Απριλίου - 1η αγωνιστική (ΔΑΚ Πολίχνης)
Ελπίδα Αμπελοκήπων - ΠΑΟΚ 2-3 (27-29, 25-22, 20-25, 25-23, 11-15)
Απόλλων Πατρών - ΑΟ Μαρκοπούλου 0-3 (21-25, 16-25, 19-25)

Σάββατο 30 Απριλίου - 2η αγωνιστική (ΕΑΚ Αμπελοκήπων)
ΑΟ Μαρκοπούλου - ΠΑΟΚ 1-3 (25-21, 23-25, 25-27, 08-25)
Απόλλων Πατρών - Ελπίδα Αμπελοκήπων 0-3 (22-25, 20-25, 18-25)

Κυριακή 1 Μαΐου - 3η αγωνιστική (ΕΑΚ Αμπελοκήπων)
ΠΑΟΚ - Απόλλων Πατρών 0-3 (13-25, 14-25, 23-25)
Ελπίδα Αμπελοκήπων - ΑΟ Μαρκοπούλου 3-1 (24-26, 25-18, 25-23, 25-16)

Βαθμολογία
1. ΠΑΟΚ 8β. (9-3)
2. ΑΣ Ελπίς 7β. (8-4)
3. ΑΟ Μαρκοπούλου 3β. (5-6)
4. ΑΣΠ Απόλλων 0β. (0-9)



Ο ΑΣ Ελπίς θα είναι ο «οικοδεσπότης» του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Βόλεϊ Κοριτσιών Κ20, το οποίο θα διεξαχθεί σε Πολίχνη και Αμπελοκήπους με συνδιοργανωτές την ΕΟΠΕ και τον Δήμο Αμπελοκήπων-Μενεμένης. Στο φάιναλ φορ θα πάρουν μέρος, επίσης, ο περσινός πρωταθλητής ΑΟ Μαρκοπούλου, ο ΠΑΟΚ και ο Απόλλων Πατρών.

Οι αγώνες της 1ης ημέρας θα διεξαχθούν στο κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Πολίχνης και της 2ης και της 3ης ημέρας στο ΕΑΚ Αμπελοκήπων.

Αναλυτικά το πρόγραμμα:

Παρασκευή 29 Απριλίου - 1η αγωνιστική (ΔΑΚ Πολίχνης)
18.00: Ελπίδα Αμπελοκήπων - ΠΑΟΚ
20.30: Απόλλων Πατρών - ΑΟ Μαρκοπούλου

Σάββατο 30 Απριλίου - 2η αγωνιστική (ΕΑΚ Αμπελοκήπων)
16.00: ΑΟ Μαρκοπούλου - ΠΑΟΚ
18.30: Απόλλων Πατρών - Ελπίδα Αμπελοκήπων

Κυριακή 1 Μαΐου - 3η αγωνιστική (ΕΑΚ Αμπελοκήπων)
15.00: ΠΑΟΚ - Απόλλων Πατρών
17.30: Ελπίδα Αμπελοκήπων - ΑΟ Μαρκοπούλου

ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ Κ20

ΕΤΟΣ     (ΠΟΛΗ) ΟΜΑΔΑ


2021    (Μουζάκι) Α.Ο. Μαρκοπούλου
2020     (Μαρκόπουλο) Π.Α.Ο.Κ.
2019      (Πολίχνη) Π.Α.Ο.Κ.
2018      (Αιγάλεω) Α.Σ.Άρης
2017      (Πτολεμαΐδα) Α.Σ.Άρης
2016      (Παλαμάς, Καρδίτσα) Ελπίς Αμπελοκήπων
2015      (Τύρναβος) Ηρακλής Κηφισιάς
2014      (Μαρκόπουλο Αττικής) Ελπίς Αμπελοκήπων
2013      (Αργος) Παναθηναϊκός Α.Ο.
2012      (Μαρκόπουλο Αττικής) Γ.Σ.Ηρακλής
2011      (Παιανία Αττικής) Ηρακλής Κηφισιάς
2010       (Βασιλικά Θεσ.) Πανελλήνιος Γ.Σ.
2009      (Αργος) Ηρακλής Κηφισιάς
2008      (Αλμυρός) Ηρακλής Γ.Σ.
2007      (Πεύκη Αττικής) Α.Ε.Βύρωνα
2006      (Δράμα) Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός
2005      (Βύρωνας, Αθήνα) Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός
2004     (Ασβεστοχώρι Θεσ.) Μ. Αλέξανδρος Γιαννιτσών
2003      (Ηλιούπολη Αττικής) Φιλία Ηλιούπολης
2002     (Αμπελόκηποι Θεσ.) Απολλώνιος Κερατσινίου
2001       (Δραπετσώνα) Αρης Νικαίας
2000      (Βριλήσσια Αττικής) Ε.Α.Λάρισας
1999     (Ν. Σμύρνη, Αττικής) Αίας Ευόσμου
1998     (Κυψέλη, Αθήνα) Αίας Ευόσμου
1997     (Ν. Φιλαδέλφεια Αττικής) Αίας Ευόσμου
1996      (Ν. Φιλαδέλφεια Αττικής) Ε.Α.Λάρισας
1995      (Μίκρα Θεσσαλονίκης) Ε.Α.Λάρισας
1994     (Χίος) Φ.Ο.Καμποχώρων
1993     (Καλαμάτα) Ε.Α.Λάρισας
1992     (Καρπενήσι) Νίκη Αλεξανδρούπολης
1991     (Δράμα) Παναθηναϊκός Α.Ο.
1990     (Λουτράκι) Νίκη Αλεξανδρούπολης
1989     (Σιδηρόκαστρο) Αρτεμις Κορυδαλλού
1988     (Πάτρα) Α.Ο.Καβάλας
1987     (Ιωάννινα) Ε.Ο.Σταυρούπολης
1986     (Τρίκαλα) Ε.Ο.Σταυρούπολης
1985     (Ιωάννινα) Φιλαθλητικός
1984     (Χανιά) Φιλαθλητικός
 
 
 
 


Τη νίκη με 3-0 σετ, έπειτα από πολύ καλή εμφάνιση, πανηγύρισαν οι Νεάνιδες της Ελπίδας Αμπελοκήπων απέναντι στον Απόλλωνα Πατρών για την 2η αγωνιστική του Final Four του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος, εξασφαλίζοντας μία θέση στην τριάδα των μεταλλίων και διατηρώντας μαθηματικές πιθανότητες ακόμα και για την κατάκτηση της πρωτιάς.

Απέναντι στην αξιόμαχη ομάδα της Πάτρας και μπροστά στους ενθουσιώδεις φιλάθλους που δημιούργησαν εξαιρετική ατμόσφαιρα στο Ε.Α.Κ. Αμπελοκήπων, οι «πράσινες» δυσκολεύτηκαν στο πρώτο σετ, το οποίο πήραν με ένα σερί 4-0 στο φινάλε και με την Γκιζάρη να γράφει το 25-22 με άσο.
Το δεύτερο σετ ήταν εξίσου ισορροπημένο μέχρι τα μισά, αλλά στην συνέχεια οι αθλήτριες του Γιώργου Γεωργιάδη ξέφυγαν, δημιούργησαν διαφορά ασφαλείας (24-17) και έφτασαν στο 25-20 με πλασέ της Τριανταφύλλου έπειτα από μια εντυπωσιακή φάση διαρκείας.
Στα πράσινα βάφτηκε και το τρίτο σετ, στο οποίο η ομάδα μας απέκτησε από νωρίς προβάδισμα και οι δύο προπονητές έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριες. Το τελικό 25-18 ήρθε με επίθεση της Σιχλετίδη-Κλείτσα, δίνοντας το έναυσμα για πανηγυρισμούς.

Συγχαρητήρια στην ομάδα του Απόλλωνα Πατρών, που με την αγωνιστική αλλά και την συνολική παρουσία της στη διοργάνωση αναδεικνύει το αθλητικό πνεύμα, το οποίο και μας ενώνει.

Ο αγώνας μεταδόθηκε ζωντανά, μέσα από το κανάλι της ΕΟΠΕ στο YouTube: https://youtu.be/z6iRcD1AvXU 

Τα σετ: 25-22, 25-20, 25-18.

ΑΣ ΕΛΠΙΣ (Γεωργιάδης): Στάικου, Τριανταφύλλου, Μανικάκη, Τσιουκάλα, Ρουμπάκη, Βασιλειάδου / Σιάκη (λ), Σαουλίδου (λ), Γκιζάρη, Ταυλίκου, Δουμπάρατζη, Σιχλετίδη-Κλείτσα, Ξεφτέρη.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Καγιαλή): Κούρκουλου, Μπένου, Α. Μπρούμα, Σπυροπούλου, Στεφανίδη, Χ. Μπρούμα / Σιδεράκη (λ), Κουραχάνη (λ), Δέμη, Μελ. Πόλη, Μαρ. Πόλη, Λιοφάγου.

Το αποτέλεσμα αυτό, σε συνδυασμό με την επικράτηση του ΠΑΟΚ επί του ΑΟ Μαρκόπουλου με 3-1 στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, διαμορφώνει τη βαθμολογία ως εξής, έπειτα από δύο αγωνιστικές:
1. ΠΑΟΚ 5 β.
2. Ελπίδα Αμπελοκήπων 4 β.
3. ΑΟ Μαρκοπούλου 3 β.
4. Απόλλων Πατρών 0 β.

Αύριο, Κυριακή 01/05, ο ΠΑΟΚ θα παίξει με τον Απόλλωνα Πατρών (15:00) και σε περίπτωση νίκης θα σφραγίσει τον τίτλο, ενώ σε ενδεχόμενο ήττας του «Δικεφάλου» η πρωτιά θα κριθεί από το αποτέλεσμα του αγώνα της Ελπίδας με τον ΑΟ Μαρκοπούλου (17:30), η νικήτρια του οποίου θα κατακτήσει σε κάθε περίπτωση τουλάχιστον τη 2η θέση.




Σύμφωνα με το άρθρο 9 παρ. β1 της Ειδικής Προκήρυξης της Β’ Φάσης του Πανελληνίου πρωταθλήματος Αγοριών Κ 21-Κοριτσιών Κ 20 αγωνιστικής περιόδου 2021-2022, οι αγώνες της Τελικής Φάσης της Β’ Φάσης του Πανελληνίου πρωταθλήματος Κοριτσιών Κ20 ΑΝΑΒΑΛΛΟΝΤΑΙ για υγειονομικούς λόγους.
 
 
 
 

Ένας βαθμός, αλλά και το θερμό χειροκρότημα των φιλάθλων, ήταν η επιβράβευση που πήραν οι Νεάνιδες της Ελπίδας Αμπελοκήπων για την συγκλονιστική προσπάθειά τους στην πρεμιέρα του Final Four του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Κοριτσιών Κ20.

Η ομάδα του Γιώργου Γεωργιάδη έκανε κατάθεση ψυχής απέναντι στον ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε με 3-2 σετ στο Δ.Α.Κ. Πολίχνης, σε μία απόλυτα μοιρασμένη αναμέτρηση που θα μπορούσε να είχε καλύτερη κατάληξη. Ωστόσο, η προσπάθεια συνεχίζεται με αμείωτη ένταση για τις «πράσινες», που θα κυνηγήσουν πλέον νικηφόρα αποτελέσματα στους επόμενους αγώνες.

Η ισορροπία δυνάμεων φάνηκε από το πρώτο σετ, το οποίο κατέκτησε ο ΠΑΟΚ με 29-27 αξιοποιώντας το τέταρτο σετ μπολ που είχε και ενώ προηγουμένως οι «πράσινες» είχαν τη δική τους ευκαιρία να το κερδίσουν (26-25).

Η Ελπίδα ισοφάρισε σε 1-1 σετ αφού προηγήθηκε με 23-16 και παρότι έκανε για λίγο τα εύκολα δύσκολα, τελικά έφτασε στην επικράτηση με 25-22 με επίθεση της Τριανταφύλλου από την πίσω ζώνη.

Το τρίτο σετ είχε αντεστραμμένους ρόλους, με τον ΠΑΟΚ να αποκτά ευρύ προβάδισμα (16-24), την ομάδα μας να μειώνει με σερί τεσσάρων πόντων, υποκύπτοντας όμως στο τέλος με 20-25.

Συναρπαστική εξέλιξη είχε το τέταρτο σετ, με τα κορίτσια του Γιώργου Γεωργιάδη να έχουν το πάνω χέρι, να φτάνουν σε τριπλό σετ μπολ και να ισοφαρίζουν σε 2-2 έπειτα από μία απίστευτη φάση διαρκείας, που ολοκληρώθηκε με μπλοκ της Στάικου (25-23).

Η πολυπόθητη ανατροπή δεν ολοκληρώθηκε στο τάι μπρέικ, όπου οι αθλήτριες του ΠΑΟΚ ήταν εκείνες που επικράτησαν στις λεπτομέρειες και έφτασαν στη νίκη, αλλά το τελικό αποτέλεσμα αφήνει ικανοποίηση και περιθώρια αισιοδοξίας και στις δύο ομάδες.

Ο αγώνας μεταδόθηκε ζωντανά, μέσα από το κανάλι της ΕΟΠΕ στο YouTube: https://youtu.be/zVajVvHCD4A

Τα σετ: 27-29, 25-22, 20-25, 25-23, 11-15.

ΑΣ ΕΛΠΙΣ (Γεωργιάδης): Στάικου, Τριανταφύλλου, Γκιζάρη, Τσιουκάλα, Ρουμπάκη, Βασιλειάδου / Σιάκη (λ), Σαουλίδου (λ), Ξεφτέρη, Μανικάκη, Σιχλετίδη-Κλείτσα, Ταυλίκου, Πασενίδου.

ΠΑΟΚ (Μηλοβιανού - Ηλιοπούλου): Χατζέλια, Μεροδουλάκη, Μιχοπούλου, Τερζόγλου, Μπακή, Κάρμου / Παπαδοπούλου (λ), Μπιτσακτσή (λ), Ανατολάκη, Δ. Λόλα, Ο. Λόλα, Μαντούδη, Ματανάκη, Ντίαθ.

Η 1η αγωνιστική ολοκληρώνεται απόψε (Παρασκευή 29/04) με την αναμέτρηση ΑΟ Μαρκοπούλου - Απόλλωνα Πατρών.
Η σειρά των αγώνων θα μεταφερθεί στην συνέχεια στο Ε.Α.Κ. Αμπελοκήπων, όπου αύριο, Σάββατο 30/04, η Ελπίδα θα αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα Πατρών (ώρα έναρξης 18:30), ενώ την Κυριακή 01/05 θα αναμετρηθεί με τον ΑΟ Μαρκοπούλου (ώρα έναρξης 17:30) για την 3η και τελευταία αγωνιστική.


 



Ο ΑΣ Ελπίς θα έχει την τιμή να αποτελέσει τον «οικοδεσπότη» της τελικής φάσης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Νεανίδων, έπειτα από σχετικό αίτημα που κατέθεσε στην ΕΟΠΕ και το οποίο έγινε δεκτό από την Ομοσπονδία.
 
Οι αγώνες της τελικής φάσης, στην οποία εκτός από την Ελπίδα θα συμμετάσχουν επίσης ο ΠΑΟΚ, ο Απόλλων Πατρών και ο ΑΟ Μαρκόπουλου, θα διεξαχθούν την Παρασκευή 18/03, το Σάββατο 19/03 και την Κυριακή 20/03. Το γήπεδο και οι ώρες διεξαγωγής των αγώνων θα ανακοινωθούν σύντομα.

 



Η Θεσσαλονίκη και οι Αμπελόκηποι ετοιμάζονται να υποδεχθούν τις κορυφαίες εκπροσώπους της νέας γενιάς του ελληνικού βόλεϊ, που θα συμμετάσχουν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κοριτσιών Κ20 (Νεανίδων), από την Παρασκευή 29 Απριλίου μέχρι και την Κυριακή 1 Μαΐου.

«Οικοδεσπότης» της τελικής φάσης θα είναι ο ΑΣ Ελπίς Αμπελοκήπων, με συνδιοργανωτές την Ε.Ο.Π.Ε. και τον Δήμο Αμπελοκήπων-Μενεμένης, σε μία διοργάνωση στην οποία θα συμμετάσχουν επίσης ο ΠΑΟΚ, ο ΑΟ Μαρκοπούλου και ο Απόλλων Πατρών.

Οι αγώνες της 1ης ημέρας θα διεξαχθούν στο κλειστό γυμναστήριο Δ.Α.Κ. Πολίχνης και της 2ης και της 3ης ημέρας στο Ε.Α.Κ. Αμπελοκήπων. Όλοι οι αγώνες θα μεταδοθούν διαδικτυακά από το επίσημο κανάλι της Ε.Ο.ΠΕ. στο YouTube.

«Ο σύλλογός μας ήταν ο πρώτος που εκδήλωσε ενδιαφέρον για την ανάληψη της τελικής φάσης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος, με ξεκάθαρη πρόταση και χαιρόμαστε που θα έχουμε την ευκαιρία να υποδεχθούμε στην πόλη μας τις κορυφαίες ομάδες από όλη την Ελλάδα. Ευχαριστούμε την Ε.Ο.ΠΕ. που μας εμπιστεύθηκε την οργανωτική ευθύνη, όπως και τον Δήμο Αμπελοκήπων-Μενεμένης για την υποστήριξή του, αλλά και τον ΠΑΟΚ που ανέλαβε την κάλυψη μέρους των εξόδων των ομάδων της Νότιας Ελλάδας», τόνισε ο Γενικός Γραμματέας του ΑΣ Ελπίς και έφορος του τμήματος βόλεϊ Νεανίδων, Άγγελος Ταλαμπίρης, ο οποίος συμπλήρωσε:
«Έχουμε προετοιμαστεί ώστε να παρέχουμε τις καλύτερες δυνατές συνθήκες φιλοξενίας σε όλες τις αποστολές και να φέρουμε εις πέρας τη διοργάνωση με απόλυτη οργανωτική επιτυχία, όπως και όλες τις προηγούμενες που είχαμε αναλάβει στο παρελθόν, αφήνοντας όλες τις αποστολές ικανοποιημένες. Επιθυμία μας είναι να συμβάλουμε στη δημιουργία μίας πραγματικής γιορτής για το βόλεϊ. Ευχόμαστε καλή επιτυχία σε όλες τις ομάδες. Να απολαύσουν όλες οι αθλήτριες αυτή την αγωνιστική εμπειρία και ας κερδίσει ο καλύτερος!»

Ο Δήμαρχος Αμπελοκήπων-Μενεμένης, Λάζαρος Κυρίζογλου, υπογράμμισε την πολλαπλή υποστήριξη του Δήμου προς την Ελπίδα και προς όλη την αθλητική οικογένεια των Αμπελοκήπων:
«Ο Δήμος Αμπελοκήπων-Μενεμένης συμμετέχει στη συγκεκριμένη διοργάνωση. Υποστηρίζει με κάθε τρόπο την Ελπίδα όλα αυτά τα χρόνια και φέτος ειδικά βρίσκεται στην ευχάριστη θέση, ύστερα από πολύχρονους αγώνες και διεκδικήσεις, να πετύχει την παραχώρηση έκτασης 9.700 τετραγωνικών μέτρων, στα οποία υπάρχει το Ε.Α.Κ. Αμπελοκήπων “Μέγας Αλέξανδρος” και το γήπεδο ποδοσφαίρου με συνθετικό χλοοτάπητα “Απόστολος Αστρινίδης”. Αυτή την στιγμή έχουν αποπερατωθεί και μένουν οι συνδέσεις με τους οργανισμούς κοινής ωφέλειας δύο κλειστά γυμναστήρια στους Αμπελόκηπους, ένα στο τέρμα της οδού Πλαστήρα και ένα στην οδό Γεννηματά. Έτσι ο Δήμος Αμπελοκήπων-Μενεμένης διαθέτει τα περισσότερα κλειστά γυμναστήρια από όλους τους Δήμους».

Από την πλευρά του, ο Αντιδήμαρχος Αθλητισμού του Δήμου Αμπελοκήπων-Μενεμένης, Μανώλης Ιωαννίδης, τόνισε: «Ο Δήμος μας στηρίζει τον αθλητισμό και είναι χαρά μας που φιλοξενούμε αυτή τη διοργάνωση. Θα είμαι παρών στην εξέδρα και θα χειροκροτήσουμε όλες τις ομάδες και ακόμα περισσότερο την Ελπίδα».

Το αγωνιστικό πρόγραμμα της τελικής φάσης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Βόλεϊ Νεανίδων:

Παρασκευή 29 Απριλίου | 1η αγωνιστική (Δ.Α.Κ. Πολίχνης)
18:00: Ελπίδα Αμπελοκήπων - ΠΑΟΚ
20:30: Απόλλων Πατρών - ΑΟ Μαρκοπούλου

Σάββατο 30 Απριλίου | 2η αγωνιστική (Ε.Α.Κ. Αμπελοκήπων)
16:00: ΑΟ Μαρκοπούλου - ΠΑΟΚ
18:30: Απόλλων Πατρών - Ελπίδα Αμπελοκήπων

Κυριακή 1 Μαΐου | 3η αγωνιστική (Ε.Α.Κ. Αμπελοκήπων)
15:00: ΠΑΟΚ - Απόλλων Πατρών
17:30: Ελπίδα Αμπελοκήπων - ΑΟ Μαρκοπούλου


Με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ θα ξεκινήσει η Ελπίδα την προσπάθειά της στο Final Four του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Νεανίδων, στο οποίο θα συμμετάσχει για πέμπτη φορά την τελευταία οκταετία. Την δεύτερη μέρα αντίπαλος της Ελπίδας θα είναι ο Απόλλων Πάτρας και την τελευταία μέρα ο κάτοχος του τίτλου ΑΟ Μαρκόπουλου.

Η πόλη διεξαγωγής του τουρνουά θα ανακοινωθεί από την ΕΟΠΕ την Τρίτη 14 Μαρτίου και οι αγώνες είναι προγραμματισμένοι για το τριήμερο 18-20 Μαρτίου.
 
 
Με τη συμμετοχή του περσινού πρωταθλητή ΑΟ Μαρκοπούλου, του ΠΑΟΚ, της Ελπίδας Αμπελοκήπων και του Απόλλωνα Πατρών ξεκινάει την Παρασκευή 29 Απριλίου η τελική φάση του Πανελλήνιου πρωταθλήματος κοριτσιών Κ20 (νεανίδων).


Ο Α.Ο.Μ. θα προσπαθήσει να διατηρήσει τον τίτλο που κατέκτησε πέρυσι (τον πρώτο στην ιστορία του), ο ΠΑΟΚ να επιστρέψει στη κορυφή μετά από δύο χρόνια για το τρίτο τρόπαιό του στο θεσμό, όπως επίσης και η Ελπίδα Αμπελοκήπων η οποία είχε κατακτήσει το πρωτάθλημα Ελλάδας στις νεάνιδες το 2014 και το 2016. Τον πρώτο της τίτλο στη κατηγορία των νεανίδων θα προσπαθήσει να κατακτήσει ο Απόλλωνας Πατρών.

Οι αγώνες της 1ης ημέρας θα διεξαχθούν στο κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Πολίχνης και της 2ης και της 3ης ημέρας στο ΕΑΚ Αμπελοκήπων. Όλοι οι αγώνες θα μεταδοθούν από το επίσημο κανάλι της Ε.Ο.ΠΕ. στο YouTube.

Αναλυτικά τα ρόστερ των τεσσάρων φιναλίστ:
 
Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ
 

 
 
 
ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ Κ20 ΚΟΡΙΤΣΙΑ
Φ. ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΘΕΣΗ ΕΤΟΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ
1 Νικολέτα Γρίβα Ακραία 2008
2 Κατερίνα Παγιαυλά Διαγώνια 2008
3 Ευαγγελία Γαροφαλάκη Πασαδόρος 2003
5 Νίκη Κωτσαρά Ακραία 2004
6 Ραφαέλλα Τσιούμα Λίμπερο 2007
7 Κατερίνα Αλλαγιάννη Κεντρική 2004
8 Έρρικα-Πελαγία Γράβαρη Κεντρική 2006
9 Αναστασία Δήμου Λίμπερο 2004
11 Υακίνθη Οικονόμου Κεντρική 2007
12 Βασιλική-Γεωργία Ευαγγελίου Ακραία 2005
13 Ιωάννα Σπανάκη Διαγώνια 2004
15 Παναγιώτα Καραγιάννη Ακραία 2005
17 Αναστασία Μπερκέτη Κεντρική 2006
19 Αγγελική Μπενέζη Πασαδόρος 2006
20 Αντωνία Νότη Κεντρική 2006
Προπονήτρια: Έλενα Κανελλοπούλου
Βοηθός προπονήτρια: Ιωάννα-Καλομοίρα Προκοπίου
Έφορος: Ανδρέας Μπίνης
Γυμναστής: Παναγιώτης Ρωξανάς
 
 
ΑΣ ΠΑΟΚ
 
 
 
 
ΠΑΟΚ Κ20 ΚΟΡΙΤΣΙΑ
Φ. ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΘΕΣΗ ΕΤΟΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ
1 Κυριακή Τερζόγλου Κεντρική 2003
2 Δήμητρα Λόλα Πασαδόρος 2005
4 Μαρίνα Κάρμου Ακραία 2003
6 Ελένη Παπαδοπούλου Λίμπερο 2004
7 Ειρήνη Μπιτσακτσή Λίμπερο 2007
8 Ελένη Ντίαζ Διαγώνια 2006
9 Ναταλία Μπακή Ακραία 2005
10 Αλεξάνδρα Μεροδουλάκη Πασαδόρος 2005
13 Μαρία Μαντούδη Ακραία 2006
15 Έρρικα Ανατολάκη Κεντρική 2005
17 Ιωάννα Χατζέλια Κεντρική 2006
18 Στέλλα Ματανάκη Κεντρική 2006
19 Ελευθερία Μιχοπούλου Ακραία 2005
20 Όλγα Λόλα Διαγώνια 2004
Προπονήτρια: Ελευθερία Μηλοβιανού
Βοηθός προπονήτρια: Άννα Ηλιοπούλου
 
ΑΣ ΕΛΠΙΣ
 
 
 
 
ΑΣ ΕΛΠΙΣ Κ20 ΚΟΡΙΤΣΙΑ
Φ. ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΘΕΣΗ ΕΤΟΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ
3 Αλεξάνδρα Τσιουκάλα Διαγώνια 2005
4 Χαρά Σιάκη Λίμπερο 2005
5 Αντριάνα Πασενίδου Διαγώνια 2007
6 Μαρίνα Στάικου Πασαδόρος 2004
7 Αγάπη Ρουμπάκη Ακραία 2003
8 Άννα Ταυλίκου Πασαδόρος 2005
11 Στέλλα Γκιζάρη Κεντρική 2006
12 Ξανθή Τριανταφύλλου Ακραία 2003
13 Στέλλα Ξεφτέρη Κεντρική 2005
14 Φιλιώ Σιχλετίδη-Κλείτσα Ακραία 2005
15 Μαρία Δουμπάρατζη Ακραία 2005
16 Λίνα Σαουλίδου Λίμπερο 2004
17 Βασιλεία Μανικάκη Κεντρική 2006
18 Μαρία Βασιλειάδου Κεντρική 2003
Προπονητής: Γιώργος Γεωργιάδης
Τιμ μάνατζερ: Άγγελος Ταλαμπίρης
Έφορος: Γιώργος Ταυλίκος
Φυσιοθεραπεύτρια: Ηώ Λουτατίδου
 
 
 
ΑΣΠ ΑΠΟΛΛΩΝ
 
 
 
 
ΑΣΠ ΑΠΟΛΛΩΝ Κ20 ΚΟΡΙΤΣΙΑ
Φ. ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΘΕΣΗ ΕΤΟΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ
1 Χριστιάννα Μπρούμα Διαγώνια 2006
2 Αργυρώ Μπρούμα Πασαδόρος 2006
3 Κατερίνα Σιδεράκη Λίμπερο 2005
4 Βαρβάρα Μπένου Κεντρική 2003
7 Αριάδνη Στεφανίδη Κεντρική 2003
8 Νεκταρία Μαμασιούλα Πασαδόρος 2008
9 Αθανασία Σκούρα Ακραία 2005
10 Μελίνα Πόλη Διαγώνια 2007
11 Ελένη Δέμη Ακραία 2003
12 Έλενα Κούρκουλου Ακραία 2006
13 Κέλλυ Κουραχάνη Λίμπερο 2004
14 Κωνσταντίνα Λιοφάγου Κεντρική 2005
15 Μαρία Σπυροπούλου Ακραία 2004
16 Μαριάννα Πόλη Ακραία 2004
Προπονήτρια: Ελένη Καγιαλή
Στατιστικολόγος: Άννα Μαυροειδή
Έφορος: Κωνσταντίνος Μπρούμας
 
 

Αναλυτικά το πρόγραμμα:

Παρασκευή 29 Απριλίου - 1η αγωνιστική (ΔΑΚ Πολίχνης)

18.00: Ελπίδα Αμπελοκήπων - ΠΑΟΚ

Διαιτητές: Αβραμίδης, Δρανίτσας, Γραμματεία: Δρούκα.

20.30: Απόλλων Πατρών - ΑΟ Μαρκοπούλου
Διαιτητές: Τοσουνίδης, Μαλακίδης, Γραμματεία: Δρούκα.

Σάββατο 30 Απριλίου - 2η αγωνιστική (ΕΑΚ Αμπελοκήπων)

16.00: ΑΟ Μαρκοπούλου - ΠΑΟΚ

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Μουζούλας, Γραμματεία: Χατζηγεωργίου.

18.30: Απόλλων Πατρών - Ελπίδα Αμπελοκήπων
Διαιτητές: Σταυριανίδης, Μπέλλος Ι., Γραμματεία: Χατζηγεωργίου.

Κυριακή 1 Μαΐου - 3η αγωνιστική (ΕΑΚ Αμπελοκήπων)

15.00: ΠΑΟΚ - Απόλλων Πατρών

Διαιτητές: Ισκάς, Κουκουμάκας, Γραμματεία: Σταυρίδου.

17.30: Ελπίδα Αμπελοκήπων - ΑΟ Μαρκοπούλου
Διαιτητές: Γεωργιάδης, Τοσουνίδης, Γραμματεία: Σταυρίδου.

ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ Κ20

ΕΤΟΣ (ΠΟΛΗ) ΟΜΑΔΑ

2022 (Πολίχνη-Αμπελόκηποι)

2021 (Μουζάκι) Α.Ο. Μαρκοπούλου
2020 (Μαρκόπουλο) Π.Α.Ο.Κ.
2019 (Πολίχνη) Π.Α.Ο.Κ.
2018 (Αιγάλεω) Α.Σ.Άρης
2017 (Πτολεμαΐδα) Α.Σ.Άρης
2016 (Παλαμάς, Καρδίτσα) Ελπίς Αμπελοκήπων
2015 (Τύρναβος) Ηρακλής Κηφισιάς
2014 (Μαρκόπουλο Αττικής) Ελπίς Αμπελοκήπων
2013 (Άργος) Παναθηναϊκός Α.Ο.
2012 (Μαρκόπουλο Αττικής) Γ.Σ.Ηρακλής
2011 (Παιανία Αττικής) Ηρακλής Κηφισιάς
2010 (Βασιλικά Θεσ.) Πανελλήνιος Γ.Σ.
2009 (Άργος) Ηρακλής Κηφισιάς
2008 (Αλμυρός) Ηρακλής Γ.Σ.
2007 (Πεύκη Αττικής) Α.Ε.Βύρωνα
2006 (Δράμα) Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός
2005 (Βύρωνας, Αθήνα) Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός
2004 (Ασβεστοχώρι Θεσ.) Μ. Αλέξανδρος Γιαννιτσών
2003 (Ηλιούπολη Αττικής) Φιλία Ηλιούπολης
2002 (Αμπελόκηποι Θεσ.) Απολλώνιος Κερατσινίου
2001 (Δραπετσώνα) Αρης Νικαίας
2000 (Βριλήσσια Αττικής) Ε.Α.Λάρισας
1999 (Ν. Σμύρνη, Αττικής) Αίας Ευόσμου
1998 (Κυψέλη, Αθήνα) Αίας Ευόσμου
1997 (Ν. Φιλαδέλφεια Αττικής) Αίας Ευόσμου
1996 (Ν. Φιλαδέλφεια Αττικής) Ε.Α.Λάρισας
1995 (Μίκρα Θεσσαλονίκης) Ε.Α.Λάρισας
1994 (Χίος) Φ.Ο.Καμποχώρων
1993 (Καλαμάτα) Ε.Α.Λάρισας
1992 (Καρπενήσι) Νίκη Αλεξανδρούπολης
1991 (Δράμα) Παναθηναϊκός Α.Ο.
1990 (Λουτράκι) Νίκη Αλεξανδρούπολης
1989 (Σιδηρόκαστρο) Αρτεμις Κορυδαλλού
1988 (Πάτρα) Α.Ο.Καβάλας
1987 (Ιωάννινα) Ε.Ο.Σταυρούπολης
1986 (Τρίκαλα) Ε.Ο.Σταυρούπολης
1985 (Ιωάννινα) Φιλαθλητικός
1984 (Χανιά) Φιλαθλητικός

Πηγή: Ε.Ο.ΠΕ. / volleyball.gr



Θριαμβευτική πρόκριση στο Final Four του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος κατέκτησαν οι Νεάνιδες της Ελπίδας Αμπελοκήπων, χάρη στη μεγάλη νίκη της επί του Ναυάρχου Βότση στην έδρα του στον νοκ άουτ ημιτελικό αγώνα, με 1-3 σετ (23-25, 25-21, 23-25, 18-25)!

Ο αγώνας προβλήθηκε διαδικτυακά μέσα από την σελίδα της Ελπίδας στο Facebook

Η ομάδα του Γιώργου Γεωργιάδη έδειξε το ταλέντο αλλά και την ψυχική της δύναμη, καταφέρνοντας να βρεθεί ανάμεσα στις τέσσερις κορυφαίες της χώρας! Το «παρών» στο Final Four Κοριτσιών Κ20 θα δώσουν επίσης ο ΠΑΟΚ, ο Απόλλων Πατρών και το Μαρκόπουλο, που αποτελεί και κάτοχο του τίτλου από την προηγούμενη διοργάνωση.

Η κλήρωση της Τελικής Φάσης θα πραγματοποιηθεί αύριο (Δευτέρα 14/03) στις 12:00 στα γραφεία της ΕΟΠΕ.

Μετά την σπουδαία νίκη-πρόκριση, οι αθλήτριες και οι υπεύθυνοι της ομάδας γιόρτασαν δεόντως την είσοδο στην ελίτ του ελληνικού βόλεϊ!

Θερμά συγχαρητήρια σε όλες τις αθλήτριες και στο τεχνικό επιτελείο!