Νίκησε στο Κατσάνειο τον Ηρακλή

Μετά την επικράτηση  το Σάββατο μέσα στη Σταυρούπολη απέναντι στον ΕΟΣ σειρά είχε ο Ηρακλής τον οποίο και νίκησαν οι νεάνιδες της Ελπίδας με 3-1 και εξασφάλισαν την πρώτη θέση σ' αυτή την φάση περιμένοντας τον αντίπαλό τους  στο final-4.
Μουδιασμένα μπήκε για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι η Ελπίδα και έχασε πάλι το πρώτο σετ από τις γηπεδούχες κάνοντας πολλά λάθη σε σερβίς και επιθέσεις. Διαφορετικά ξεκίνησε το δεύτερο σετ αφού τα κορίτσια του Χρυσομαλλίδη, άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό να μπαίνουν στο παιχνίδι να ισορροπούν σε λάθη και  σε υποδοχή  και τελικά να το καταφέρνουν να ισοφαρίσουν. Πιο εύκολα από ότι περίμενε κανείς κύλησαν τα επόμενα δύο σετ για τις πράσινες, γεγονός που τις έφερε αγκαλιά με την πρώτη θέση και να περιμένουν την επόμενη εβδομάδα για να μάθουν ποιος από τον Άρη ή τον ΕΟΣ θα είναι ο αντίπαλός τους στους τελικούς της ΕΠΕΣΘ.
Με την λήξη του αγώνα μόνο ικανοποίηση εισέπραττε κάποιος από τον κόουτς αφού ξεκίνησε το νέο έτος με δεύτερη συνεχόμενη νίκη εκτός έδρας και μάλιστα μια περίοδο που είναι πολύ επικίνδυνη για τις ομάδες λόγο των διακοπών και της αγωνιστικής απραξίας.