Αντίο 2013 με νίκη

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της για το 2013 η ομάδα μπάσκετ παίδων της Ελπίδας Αμπελοκήπων  επικρατώντας εκτός έδρας με 34-58 της ομάδας του Ολύμπου. Παρά την απουσία  του Δημήτρη Δημητρακόπουλο που είναι και από τους βασικούς σκόρερ της Ελπίδας η ομάδα του Μάκη Γεροντίδη κατάφερε να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα από την αντίπαλη έδρα. Ο αγώνας δεν έχριζε δάφνες ποιότητας καθώς η ομάδα του Ολύμπου έχει ένα πολύ νεανικό αλλά πολλά υποσχόμενο ρόστερ για τις επόμενες χρονιές. Η Ελπίδα έβαλε τις βάσεις από το πρώτο δεκάλεπτο παίρνοντας μια καλή διαφορά στο σκορ με 6-19.  Ένα ξέσπασμα των παικτών του Μάκη Γεροντίδη στο τελευταίο δεκάλεπτο άνοιξε ακόμα την ψαλίδα της διαφοράς με την Ελπίδα να παίρνει τη νίκη με 24 πόντους.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ 6-19, 4-8, 13-9, 11-22

ΟΛΥΜΠΟΣ(Κοτανίδης):  Κοκονέσης 4, Παγοντζίδης Β, Παγοντζίδης Α 7, Γχάνεμ, Χατζηγεωργαντής 2, Αραβιάς 3, Γαλάκτιος 4, Σαχηρίδης 6, Βαντούρης 6, Δεμπερδεμίδης 2

ΕΛΠΙΔΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Γεροντίδης): Κέλογλου 8, Καλεντέρης 23, Ιωαννίδης 2, Κεφαλούρος 3, Δημητρακόπουλος Α 8. Θεολ'πογπου 10. Τανακίδης , Ξενοκράτης 4