ΕΛΠΙΔΑ- ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΕΧ. 59-72

Σε δεύτερη μοίρα πέρασε η ήττα της Ελπίδας Αμπελοκήπων με 59-72 από τον Μέγα Αλέξανδρο Καλοχωρίου για την 10 αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β΄ΕΚΑΣΘ Ανδρών. Ο σοβαρός τραυματισμός του Γιώργου  Γιαννακού στο 12ο μόλις λεπτό της αναμέτρησης επισκίασε την αγώνα με τους γηπεδούχους να αποσυντονίζονται από τον τραυματισμό του συμπαίκτη τους. Ο παίκτης της Ελπίδας μεταφέρθηκε από τον έφορο της ομάδας κ.Βασίλη Καραμπίδη  άμεσα στο νοσοκομείο προκειμένου να υποβληθεί στις απαραίτητες εξετάσεις. Κατόπιν υποδείξεων των γιατρών θα πρέπει να υποχωρήσει το οίδημα και αμέσως μετά να υποβληθεί σε μαγνητική τομογραφία προκειμένου να διαπιστωθεί η σοβαρότητα του τραυματισμού του.

Ο αγώνας ξεκίνησε πολύ νευρικά και για τις δύο ομάδες με τον Μέγα Αλέξανδρο Καλοχωρίου να παίρνει προβάδισμα με 14-16 στο πρώτο δεκάλεπτο. Αμέσως μετά ακολούθησε ο τραυματισμός του αθλητή της Ελπίδας που έβγαλε εκτός ρυθμού τους παίκτες του Χρήστου Μαλτέζου που βρέθηκαν να χάνουν με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 28-33. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των γηπεδούχων σε άμυνα και επίθεση πήραν τη νίκη με 59-72.

ΕΛΠΙΔΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ 59

Μ. ΑΛΕΞ. ΚΑΛΟΧΩΡΙΟΥ 72

Δεκάλεπτα: 14-16, 28-33, 35-45, 59-72

Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης-Ζάχος

ΕΛΠΙΔΑΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ(Μαλτέζος): Ιωαννίδης 7(1), Γιαννακός 1, Τικτόπουλος 10, Ψαριανός 10, Μηνασίδης, Αβανίδης 10, Πολύχρος, Βασιλόπουλος Μ. 4, Βασιλόπουλος Β. 7(1), Νίκας 4, Επιτρόπου 6, Ασαρδελής.

Μ. ΑΛΕΞ. ΚΑΛΟΧΩΡΙΟΥ (Δημητρόπουλος): Τουρουτουτούδης 4, Τιγκλιανίδης 23(1), Σιδερίδης, Ριζόπουλος 2, Χατζηγιαννίδης 5, Χριστοδουλίδης 13(1), Χατζόπουλος 10, Πασχούδης 4(1), Πασχαλίδης, Χαιριστανίδης 11.

Ανακοίνωση της Ελπίδας Αμπελοκήπων

Το δ.σ της Ελπίδας Αμπελοκήπων που βρίσκεται από την αρχή στο πλευρό του αθλητή εύχεται στον αθλητή της ομάδας Γιαννακό ταχεία ανάρρωση και γρήγορη επιστροφή στην αγωνιστική δράση.

Ανακοίνωση εξάλλου εξέδωσε και ο Μέγας Αλέξανδρος Καλοχωρίου στην οποία αναφέρει τα εξής: «Στο χθεσινό εκτός έδρας αγώνα του ανδρικού τμήματος του συλλόγου με αντίπαλο την Ελπίδα Αμπελοκήπων ο παίκτης της τελευταίας, Γιαννακός τραυματίστηκε σοβαρά στο γόνατο και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο.Προπονητής, οι παίκτες και σύσσωμο το Δ.Σ του συλλόγου μας εύχεται περαστικά, γρήγορη ανάρρωση και υπομονή στον τραυματία παίκτη της Ελπίδας».