Έσπασε το ρόδι!

Με όπλο την καλή άμυνα και παίζοντας καλό μπάσκετ κατά διαστήματα η Ελπίδα Αμπελοκήπων νίκησε με 51-46 τον Ηρακλή στο πρωτάθλημα μπάσκετ νέων της ΕΚΑΣΘ. Αυτή ήταν και η πρώτη νίκη για την Ελπίδα στο πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ενδιαφέρον και δίκαια η Ελπίδα έφθασε στο ροζ φύλλο αγώνα. Στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Ηρακλής αιφνιδίασε με την απόδοση του την Ελπίδα παίρνοντας προβάδισμα με 0-7. Πολύ γρήγορα όμως η ομάδα του Μάκη Γεροντίδη ανέβασε την απόδοση της, πέρασε στην αντεπίθεση κα προηγήθηκε με 17-11 στο πρώτο δεκάλεπτο. Η συνέχεια ήταν διαφορετική με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ αλλά την Ελπίδα να ελέγχει το παιχνίδι. Τα πάντα κρίθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με τους παίκτες της Ελπίδας να πανηγυρίζουν την πρώτη τους νίκη.
Δεκάλεπτα: 17-11, 10-15, 6-8, 17-12

Διαιτητές: Μπίκης-Λουλουδιάδης

ΕΛΠΙΔΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ(Γεροντίδης): Βασιλόπουλος Μ. 7(1), Μωϋσίδης 6, Μαχαιρίδης, Γιαννακός 20(1), Μηνασίδης 6, Αργυρίου 6, Φουτσιτζής, Ξενιτίδης, Παπαδημητρίου, Καραμπίδης 6, Σπυριδωνίδης.

ΗΡΑΚΛΗΣ(Τσίμος): Καλαϊτζής 1, Οικονόμου 11, Σακελίων, Ντονές 2, Αθανασιάδης 7(1), Αναστασιάδης 9, Δασκαλάκης 9(1), Νούλας, Μεντελίδης 7(1).

11) ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΩΡΑΙΟΚ.                7              247-425                -178

*Μαντουλίδης, Γαλάζιοι, Ηρακλής και Κεραυνός Ωραιοκάστρου  έχουν έναν αγώνα περισσότερο.