Β’ ΕΚΑΣΘ : ΔΟΞΑ ΕΛΠΙΔΟΣ-ΕΛΠΙΔΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ  51-50

Άτυχη στον πόντο η Ελπίδα

Σε έναν παιχνίδι  που η Ελπίδα Αμπελοκήπων είχε τον έλεγχο καθ όλη τη διάρκεια του αγώνα και άξιζε τη νίκη τελικά γνώρισε την ήττα στο πόντο με 51-50 από την Δόξα Ελπίδος που έκανε την ανατροπή στο τέλος και ξεκίνησε με το δεξί της υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα της Β΄ΕΚΑΣΘ.

Καθοριστικό ρόλο στην έκβαση του αγώνα έπαιξαν οι αποφάσεις των διαιτητών που εκνεύρισαν τους παίκτες του Μαλτέζου που άρχισαν να ασχολούνται  με τα σφυρίγματα των διαιτητών χάνοντας έτσι την αυτοσυγκέντρωση τους. Η Ελπίδα ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 10-16 στο πρώτο δεκάλεπτο. Η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα και με τη λήξη της δεύτερης περιόδου. Ακόμα πιο σταθερή σε απόδοση η Ελπίδα ξέφυγε στο τρίτο δεκάλεπτο με 33-44 χτίζοντας μια διαφορά ασφαλείας 11 πόντων. Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο τέταρτο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους χάρη στα πολλά φάουλ που κέρδιζαν να ροκανίζουν τη διαφορά και τελικά να πανηγυρίζουν ανέλπιστη νίκη στο τέλος.

Πάντως ο προπονητής της Ελπίδας Αμπελοκήπων έμεινε απόλυτα ικανοποιημένος από την προσπάθεια των αθλητών του.