Οι προσδοκίες της Ελπίδας Αμπελοκήπων για την κατάκτηση ενός θετικού αποτελέσματος απέναντι στον Ηρακλή δεν έγιναν πραγματικότητα, καθώς ο πρώτος εντός έδρας αγώνας της ομάδας μας στη Volleyleague συνοδεύτηκε από ήττα με 3-0 σετ. Σημαντική ήταν η απουσία του τραυματία Στέφανου Χαριδήμου, αλλά παρόλα αυτά η Ελπίδα θα μπορούσε να είχε κερδίσει κάτι από το παιχνίδι, αφού ξεκίνησε πολύ καλά, αλλά έχασε την συγκέντρωσή της στην τελική ευθεία του πρώτου σετ και δεν κατόρθωσε να επανέλθει.

ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ Η ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΤΟ PHOTO ALBUM ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗ VOLLEYLEAGUE:

Το δεύτερο τρίποντο και μάλιστα χωρίς απώλεια σετ πήρε ο Ηρακλής στους Αμπελοκήπους νικώντας με 3-1 σετ την Ελπίδα στο τοπικό ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Volley League. Με πρωταγωνιστή τον Ροντρίγκεζ και με αποτελεσματικό μπλοκ που απέφερε 10 πόντους ο Ηρακλής επικράτησε 3-0 και οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος με 6 βαθμούς και μηδέν παθητικό σετ.

Καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το 1ο σετ όπου η Ελπίδα προηγήθηκε 16-14 αλλά ο Ηρακλής με τον Μαυροβουνιώτη και τον Ροντρίγκεζ σε καλή μέρα κατάφερε να κάνει την ανατροπή. Με τρεις πόντους του Μαυροβουνιώτη και έναν του Τζιουμάκα προσπέρασε 18-16, ο Ντιλέο μείωσε 18-17 και στη συνέχεια πήγε στο σερβίς ο Μαυροβουνιώτης και με σερί 6-0 τελείωσε το σετ 25-17.

Στα άλλα δύο σετ ο Ηρακλής είχε συνέχεια τον έλεγχο στο σκορ καθώς πίεσε με σερβίς και μπλοκ και έφτασε δίκαια στη νίκη.  Από την Ελπίδα που υστέρησε στην υποδοχή καθώς είχε κενά σε συγκεκριμένες περιστροφές ξεχώρισε ο Ιλουόνι με 8 πόντους εκ των οποίων οι 4 από μπλοκ. Mεγάλη απώλεια για τους γηπεδούχους ήταν η απουσία του διαγωνίου Στέφανου Χαριδήμου ο οποίος είχε τραυματιστεί στο 5ο σετ του αγώνα με τον Παμβοχαϊκό.

Διαιτητές: Αβραμίδης, Παπακοσμάς, Παρατηρητής: Κάλλης Εμμ., Επόπτες: Ανθυμίδης, Λούμσι, Γραμματεία: Κουμπλή.

Διακύμανση
1ο σετ: 8-5, 16-13, 17-21, 17-25
2ο σετ: 8-7, 14-16, 16-21, 21-25
3ο σετ: 6-8, 12-16, 16-21, 19-25

* Οι πόντοι του A.Σ.Eλπίς Αμπελοκήπων προήλθαν: 1 άσσοι, 32 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλής Πετοσφαίριση προήλθαν: 4 άσσοι, 38 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (17-25, 21-25, 19-25) σε 74'.

Α.Σ. ΕΛΠΙΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Σπύρος Γκολίτσης): Μανωλάκης 5π. (2/4επ., 3 μπλοκ), Ποχάνης 8 (6/21επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Γκόρτσανιουκ 8 (8/18επ., 82%υπ., 18%αρ.), Καπετανίδης 8 (8/22επ., 48%υπ., 38%αρ.), Ντιλέο 3 (3/4επ.), Ιλουόνι 8 (4/7επ., 4 μπλοκ) / Αντωνίου (λ. - 70%υπ., 30%αρ.), Σταυρίδης (λ).