Με νίκη έληξε για την Ελπίδα ο αγώνας που πραγματοποιήθηκε στο Εθνικό Γυμναστήριο Μίκρας απέναντι στην ομάδα του Γαλαξία, στον οποίο παρουσίασε δύο τελείως διαφορετικά πρόσωπα.

Αμφότερες οι πλευρές δεν ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι και η αρχή του πρώτου δεκαλέπτου δεν περιελάμβανε πολλές επιτυχείς επιθέσεις από τους παίκτες των δύο ομάδων ενώ δεν λειτούργησε αποτελεσματικά ούτε και η άμυνά τους. Στη συνέχεια του ημιχρόνου, οι δύο ομάδες δεν παρουσίασαν ιδιαίτερη βελτίωση οδηγώντας στη λήξη του ημιχρόνου με πολύ μικρό σκορ (20-30).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η αντίπαλη ομάδα πλησίασε πολύ στο σκορ με ένα σερί 19-11. Στο τελευταίο, και καθοριστικό, δεκάλεπτο του αγώνα η Ελπίδα ανέβασε ρυθμούς σημειώνοντας 28 πόντους διευρύνοντας τη διαφορά και εν τέλει στην κατάκτηση της νίκης.

Δεκάλεπτα: 11-17, 20-30, 39-41, 58-73
Διαιτητές: Σιμητόπουλος, Βασιλόπουλος, Γαβρίδης
Γαλαξίας (Τζιβάνης): Τσιρώσης, Αλεξιάδης 3(1), Φόρογλου 14(3), Κανλής 7(1), Ζαγανίδης 12, Μάντζιαρης, Μαυρίδης, Μαρκόπουλος, Πασχαλίδης 19, Κακαρόντζας, Δάγκας, Χασιώτης 3
Ελπίδα (Γκούμας): Φωτόπουλος 10 (1), Καδής 6, Ζαγορίτης, Δημάκης 16 (3), Γκαντάλης, Λύτας 15 (3), Τσιάτσος 4, Μυλωνάς, Ξηρόπουλος 16, Παπαδόπουλος, Ζαταγιάς, Χρηστίδης 6