Στην κορυφή βρήκε την Ελπίδα η λήξη του Α’ γύρου, καθώς επικράτησε επί του Αλεξάνδρου Συκεών με 59-52 στο γήπεδο του Αγίου Παύλου. Η ανδρική ομάδα της Ελπίδας μπήκε μουδιασμένη στο γήπεδο καθώς πραγματοποιήθηκαν αρκετά λάθη σε επίθεση και άμυνα, με αποτέλεσμα να την κρατήσουν πίσω στο σκορ μέχρι το ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο παρουσίασε καλύτερη εμφάνιση και κατάφερε να φτάσει την αντίπαλη ομάδα στο σκορ, σημειώνοντας ένα ισόπαλο 38-38. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως έφερε την ανατροπή αφού έπαιξε καλή επίθεση και πέρασε μπροστά με 59-52. Την επόμενη αγωνιστική (26/01) η Ελπίδα θα αναμετρηθεί με τη Δόξα Δρυμού στο γήπεδο του Δρυμού.

Διαιτητές: Σιταρίδης, Πράττος

Δεκάλεπτα: 22-10, 30-25, 38-38, 52-59

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (Ούλιος): Κεχαγιάς 9 (1), Γιαννάκης 20 (4), Μαραντάς, Μουμτσόγλου, Κιρκινεζιάδης 6, Λεμοντζής 3 (1), Σαμαράς, Κανουρας, Δέλλας 8, Ιωαννίδης 2, Εσιρπεογλου, Κοσμίδης 4.

ΕΛΠΙΣ (Γκούμας): Μπίκης 2, Χρηστίδης 8 (1), Μήλλιος, Γκαντάλης, Καδηγιαννάκης 4, Δημάκης 2, Κανλής5, Λύτας 24 (2), Τσιάτσος 12, Μυλωνάς, Ζαταγιας 2.