Το άγχος της έδρας εμπόδισε την Ελπίδα να ξεκινήσει όπως θα ήθελε στην ημιτελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων, που ξεκίνησε την Τρίτη στο γυμναστήριο «Ι. Λεμονίδης». Η ομάδα του Βαλάντη Μαμάη ηττήθηκε με 3-1 από τον… κακό της δαίμονα ΠΟ Μουδανιών και απογοήτευσε τους φίλους της που έδωσαν δυναμικό «παρών» στις κερκίδες, μαζί με εκείνους από την Χαλκιδική.

Ο ΠΟΜ κατέκτησε με σχετική ευκολία το πρώτο σετ αλλά στο δεύτερο η Ελπίδα έγινε πιο ανταγωνιστική, αγωνιζόμενη με τους αθλητές της ομάδας Παμπαίδων. Το σετ χάθηκε κυρίως εξαιτίας των πολλών χαμένων σέρβις, πριν οι «πράσινοι» μειώσουν εύκολα σε 2-1. Και ενώ στο τέταρτο σετ η «μάχη» ήταν δυνατή, μία σειρά λαθών στο 16-16 έκαναν το 16-21 και εκεί χάθηκε η ευκαιρία για την ισοφάριση.

Μετά το αποτέλεσμα αυτό και την εύκολη νίκη του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, η Ελπίδα χρειάζεται πλέον δύο νίκες για να έχει ελπίδες πρόκρισης στην οκτάδα. Επόμενος αντίπαλος την Τετάρτη (19.00) είναι ο ΓΣ Αντίκυρας, η ομάδα της Βοιωτίας που πέρυσι είχε αποκλείσει τους «πράσινους» στην ίδια διοργάνωση.

Τα σετ: 21-25, 23-25, 25-17, 19-25

ΕΛΠΙΣ (Μαμάης): Ρετζέπης, Αθανασίου, Φελεκίδης, Καλλέργης, Χατζηνάκος, Σιμητός, Πούλος (λ) - Μαγδαλιανίδης, Σαλταφερίδης, Γιαμακίδης, Μυλωνάς.

ΠΟΜ (Ροδοβίτης): Τερζής, Ματθαίου, Τσαχλάρης, Κοτζάι, Τερτίλογλου, Μιχαλάκης, Μωραϊτόπουλος (λ) - Θωμαδάκης (λ), Πελέκας, Κασκανιώτης, Μαυρόπουλος, Οικονόμου.