Δεν τα κατάφερε η αντρική ομάδα μπάσκετ της Ελπίδας στον εκτός έδρας αγώνα απέναντι στην Δόξα Δρυμού, όπου ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 54-52. Η απουσία βασικών παικτών από την ομάδα φαίνεται να έχει επηρεάσει την πορεία της. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα δύο πρώτα δεκάλεπτα, με την Ελπίδα να μην δείχνει τον καλύτερό της εαυτό.

Μετά το ημίχρονο, το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για την ομάδα με τους γηπεδούχους να δημιουργούν την διαφορά των 10 πόντων. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Ελπίδα μείωσε τη διαφορά και έπαιξε ανά διαστήματα καλό μπάσκετ αλλά αυτό δεν φάνηκε αρκετό για να ανατρέψει την έκβαση του αγώνα.Ο επόμενος αγώνας της ομάδα είναι στις 17/10 με την Δόξα Ελπίδος Ευόσμου στο ΕΑΚ Αμπελοκήπων.

Τα Δεκάλεπτα: 11-9, 20-21, 43-34, 54-52

Διαιτητές: Σιταρίδης-Χατζίδου

ΔΟΞΑ (Παντελίδης): Δαμίγος 1, Γιάμπαστος, Βίγλας 19 (1), Κουδουμάς 4, Δώνης 10 (1), Τσιτσιπλάμης 2, Α. Σταυρούσης, Καϊβετζής 10 (1), Βαρδαλής 8, Μ. Σταυρούσης.

ΕΛΠΙΣ (Γκούμας): Καραγεωργίου, Τικτόπουλος 4, Χλωρός 5, Καδηγιαννάκης 8, Τσιάνης 5, Πλιόσκας 4, Πανταζής 16 (3), Δημάκης 10 (1).