Με το δεξί μπήκαν οι παμπαίδες των Αμπελοκήπων με την ομάδα να σημειώνει την πρώτη της εκτός έδρας νίκη επί των Αετών Πολίχνης με σκορ 35-71. Η ομάδα του Μάκη Γεροντίδη, έδειξε θετική στο πρώτο δείγμα για το πρωτάθλημα της φετινής αγωνιστικής περιόδου. Στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 17-16 και το δεύτερο 21-32 αντίστοιχα. Η ομάδα των Αμπελοκήπων όμως μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο σημειώνοντας 29 πόντους διαφορά από τους γηπεδούχους , με το δεκάλεπτο να λήγει 25-54. Το τελευταίο δεκάλεπτο κύλησε πιο εύκολα με την Ελπίδα να έχει εξασφαλίσει τη διαφορά ασφαλείας και να ηγείται του παιχνιδιού.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 21-32, 25-54, 35-71

Διαιτητής: Μιμηκόπουλος

ΑΕΤΟΙ (Καραγιαννίδης): Σακκελαρίδης, Σωμαράκης 9 (1), Τσορτανίδης 3, Κετικίδης 7, Ιορδανίδης, Σπυρόπουλος, Χαριζόπουλος, Σπυριδόπουλος 2, Λάντζος 11, Κοντόπουλος 4, Κεσκερίδης 2, Φωτιάδης 2

ΕΛΠΙΣ (Γεροντίδης): Ελευθεριάδης, Βέκη Δημητριάδης 2, Δημητριάδης, Καραπαναγιωτίδης , Κουτσομήτρος 17, Κέλογλου 1, Στόικος 19, Κουτούλας 6, Ανδρεόπουλος, Στάμος 16, Καμπάνταης 10.