Προσφέροντας ωραίο θέαμα, η παιδική ομάδα μπάσκετ της Ελπίδας παίζοντας εκτός έδρας ανέτρεψε το σκορ και επικράτησε του Μακεδονικού με σκορ 62-74. Η γηπεδούχος ομάδα κυριάρχησε στο πρώτο μισό του παιχνιδιού καταφέρνοντας να επικρατεί με μικρή διαφορά από την Ελπίδα με τα πρώτα δύο δεκάλεπτα να λήγουν 19-13 και 28-35 αντίστοιχα.Στη συνέχεια, οι παίκτες του Μάκη Γεροντίδη μπήκαν στο παρκέ με πάθος και κατάφεραν γρήγορα να γυρίσουν το σκορ υπέρ τους με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει 53-58. Το πάνω χέρι διατήρησαν μέχρι και τη λήξη του αγώνα διευρύνοντας ακόμη περισσότερο τη διαφορά κερδίζοντας ένα παιχνίδι αμφίρροπο.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 28-35, 53-58, 62-74

Διαιτητές: Μιμηκόπουλος, Παμπουκόγλου

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Γουναρίδης): Παπαδόπουλος 3, Τρούβας 7, Καραγκιόζης 23, Καρακάρης 2,Καλαϊτζής, Μακάρας 2 , Μάνκο 17, Βαμβούρα 2, Λαζαρίδης 2, Κυπαντωνίδης 15.

ΕΛΠΙΣ (Γεροντίδης): Γιαγλής, Τσουλφαΐδης, Χαρατσίδης 2, Κουτσομήτρος 6, Κέλογλου, Ευγενιάδης 10, Στόικος, Κουτούλας, Μιχαλόπουλος 18 (1), Στάμος 20, Καμπαντάης 20.

* Αντίθετα, στον δεύτερο αγώνα που έδωσε το Σαββατοκύριακο, η Ελπίδα δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από την Αναγέννηση Φλόγας με σκορ 50-54 στο ΕΑΚ Αμπελοκήπων. Η ομάδα του Μάκη Γεροντίδη μπήκε δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να έχει το πάνω χέρι στο πρώτο ημίχρονο με τα δεκάλεπτα να λήγουν 15-10 και 29-26 αντίστοιχα. Το τρίτο δεκάλεπτο κρίθηκε καταστροφικό για τους γηπεδούχους, με τους φιλοξενουμένους να ανασυγκροτούνται και να περνάνε μπροστά στο σκορ με διαφορά 4 πόντων. Η ομάδα των Αμπελοκήπων δεν κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να κατακτήσει το ροζ φύλλο του αγώνα με το παιχνίδι να λήγει 54-50.

Τα δεκάλεπτα: 15-10, 29-26, 38-42,50-54

Διαιτητές: Κωνσταντινέλης, Κατσαβέλης

ΕΛΠΙΣ (Γεροντίδης): Γιαγκλής, Τσουλφαΐδης, Χαρατσίδης 4, Κέλογλου, Ευγενιάδης 3, Κουτούλας 3, Μιχαλόπουλος 12 (1), Στάμος 12, Καμπάνταης 7.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Τσιόγκας): Θεοδώρου 4,Στεργίου 9 (3) Γιώβανας 24 (2), Κουτσοπαλίσης, Πάντος, Τζημούλης, Πόπα, Δαμανίδης 6 (2), Δεδέσογλου, Σινιάκης 5, Μυρίδης, Κριθαρίδης.