Μία εβδομάδα μετά την οδυνηρή ήττα από την ΑΕΚ, η γυναικεία ομάδα της Ελπίδας παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη και έδειξε ότι ο στόχος της παραμονής δεν έχει χαθεί. Σε έναν αγώνα επιβίωσης, όπως και οι υπόλοιποι που θα ακολουθήσουν, η ομάδα του Γιώργου Χρυσομαλλίδη πραγματοποίησε μακράν την καλύτερή της φετινή εμφάνιση και νίκησε τον ΑΟ Θήρας με 3-2. Με λίγη προσοχή μάλιστα, θα μπορούσε να είχε πάρει και το τρίποντο, αφού είχε δύο ματς μπολ στο 24-22 του τέταρτου σετ.

Οι «πράσινες» ήταν καταιγιστικές στο ξεκίνημα και με την βοήθεια του κόσμου πήραν εύκολα το πρώτο σετ. Στο δεύτερο βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 8-12, πέρασαν 18-16, αλλά στη συνέχεια η Μουντάκη πήγε στη γραμμή του σέρβις και έκανε το 20-23. Η Ελπίδα αντέδρασε χάρη στο καλό σέρβις της Παπάζογλου και έφτασε σε σετ μπολ (24-23), αλλά ένα χαμένο σέρβις και ένα λάθος στην επίθεση έφεραν την ισοφάριση (26-28). Στο τρίτο σετ οι ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα μέχρι το 19-19 μέχρι να ξεφύγουν στο τέλος οι γηπεδούχες και να προηγηθούν (25-22), αλλά όλο το δράμα εκτυλίχτηκε στο τέταρτο σετ.

Εκεί η Θήρα μπήκε από την αρχή μπροστά στο σκορ και έφτασε να προηγείται με 15-21. Ένα εκπληκτικό σερί οκτώ πόντων της Γεροβασιλείου (που είχε έλθει από τον πάγκο) από τη γραμμή του σέρβις έφερε την Ελπίδα μπροστά με 23-21 και στη συνέχεια σε διπλό ματς μπολ (24-22). Η Θήρα έμεινε ζωντανή χάρη στην Οστοϊτς και μετά από δύο δικά της χαμένα σετ μπολ έφτασε στο 2-2 (26-28). Η Ελπίδα όμως δεν ήταν διατεθειμένη να χάσει τη νίκη και επέβαλε το δικό της ρυθμό στο τάι μπρέικ για να φτάσει στο 15-8. Ακολούθησαν μοναδικές στιγμές, με τους φίλους της ομάδας και τις αθλήτριες των ακαδημιών να γίνονται ένα με την ομάδα και να ανανεώνουν το ραντεβού για τον επόμενο εντός έδρας αγώνα.

«Μέσα στην έδρα μας είμαστε διαφορετική ομάδα. Κάναμε το καλύτερό μας παιχνίδι στην Α1, αλλά θα πρέπει να εκμεταλλευτούμε αυτή τη νίκη και να χτίσουμε πάνω της τη συνέχεια της σεζόν», δήλωσε ο Γιώργος Χρυσομαλλίδης, ενώ ο Απόστολος Οικονόμου συμπλήρωσε: «Συγχαρητήρια στην Ελπίδα για τη νίκη, έδειξε ότι το ήθελε περισσότερο, έπαιξε στα όρια της και κέρδισε δίκαια».

Tα σετ: 25-20, 25-27, 25-22, 26-28, 15-8

ΕΛΠΙΣ (Χρυσομαλλίδης): Παπάζογλου 17, Γουίλσον 4, Κ. Μπολέτου 13, Κ. Μπολέτου 6, Καλανταρίδου 21, Καλαντάτζε 14, Σουπιώνη (λ) – Δροσοπούλου 1, Γεροβασιλείου 8, Νώτη, Καραμούτσα.

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Οικονόμου): Τέρζιτς 25, Οστοϊτς 14, Ζντοβτς 6, Βεργίδου 3, Τσομπανίδου 10, Μεταξά 11, Αρτακιανού (λ) – Μουντάκη 3, Τσοχατζή, Τσβετκόβα 1.

* Τα άλλα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής: Πανναξιακός - Αίας 3-0, Παναθηναϊκός - Αρης 3-0, Μακεδόνες - ΑΕΚ 3-1, Θέτις - ΓΣ Ηλιούπολης 2-3, Μαρκόπουλο - Ολυμπιακός 0-3.

* Η 15η αγωνιστική (Σάββατο 28/1): Ολυμπιακός - Ελπίς, Αρης - ΓΣ Ηλιούπολης, Αίας - Παναθηναϊκός, Μαρκόπουλο - Θέτις, ΑΕΚ - Πανναξιακός, ΑΟ Θήρας - Μακεδόνες.