Ιστορική μέρα ήταν το Σάββατο για την Ελπίδα, που πέτυχε την πρώτη νίκη της ιστορίας της στην Α1 Γυναικών του βόλεϊ με 3-0 επί της ΑΕΚ. H ομάδα μας, έχοντας την θερμή συμπαράσταση των φίλων της στο ασφυκτικά γεμάτο «Λεμονίδης», παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη σε σχέση με την πρεμιέρα και κέρδισε δίκαια, ενώ η ΑΕΚ φάνηκε ανταγωνιστική μόνο στο δεύτερο σετ.

Η Ελπίδα ξεκίνησε με το... πόδι στο γκάζι και προηγήθηκε με 6-2. Εχοντας κορυφαία την Καλανταρίδου συνέχισε να διατηρεί διαφορά 4-5 πόντων πιέζοντας στην υποδοχή την Νούσια και όταν πήγε στη γραμμή του σέρβις η Κατερίνα Μπολέτου το σκορ έγινε 21-12 και ουσιαστικά τελείωσε το σετ (25-16).

Στο δεύτερο σετ ήρθε η αναμενόμενη αντίδραση της ΑΕΚ που προηγήθηκε 9-12, αλλά η Καλανταρίδου κρατούσε την Ελπίδα κοντά στο σκορ και όταν πήγε η ίδια στο σέρβις, οι «πράσινες» προηγήθηκαν με 16-13. Με χαμένο σερβίς της Καλαϊτζάκη και δύο άσους της Καράτερζη η ΑΕΚ πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ (17-19), αλλά το τάιμ άουτ του Γιώργου Χρυσομαλλίδη και η είσοδος της Παπάζογλου, οκτώ μήνες μετά τον σοβαρό τραυματισμό της, βοήθησαν την Ελπίδα να φτάσει στο 2-0 με οκτώ συνεχόμενους πόντους (25-19).

Έχοντας αυτοπεποίθηση από το 2-0, οι γηπεδούχες ξέφυγαν στο τρίτο σετ με 9-2 αλλά τα καλά σέρβις της Καλαφατάκη έφεραν την ΑΕΚ σε απόσταση αναπνοής (9-8). Η Ελπίδα αντέδρασε με αλλαγή πασαδόρου και διαγωνίου (Καραμούτσα και Γεροβασιλείου) και ξαναπήρε το προβάδισμα (17-11), για να φτάσει έτσι στην πρώτη της νίκη (25-19).

«Ηταν μια ιστορική νίκη για τον σύλλογο και με χαροποιεί ότι συνοδεύτηκε από καλή εμφάνιση. Είμαστε ακόμη στην αρχή και συνεχίζουμε τη δουλειά για τα επόμενα παιχνίδια», δήλωσε ο Γιώργος Χρυσομαλλίδης, που ήδη έχει στρέψει την προσοχή του στον επόμενο αγώνα της Σαντορίνης.

Τα σετ: 25-16, 25-19, 25-19

ΕΛΠΙΣ (Χρυσομαλλίδης): Γουίλσον 1 (1/1 επ.), Μ. Μπολέτου 4 (2/4 επ. 1 μπλοκ, 1 άσος), Καλανταρίδου 13 (12/19 επ. 1 άσος, 57% υπ. - 57% άριστες), Γκοβεδάρου 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 17% άριστες), Κ. Μπολέτου 7 (6/10 επ., 1 άσος), Καλαντάτζε 9 (4/8 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Σουπιώνη (λ, 68% υπ. - 29% άριστες) - Παπάζογλου 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Νώτη 5 (5/8 επ.), Καραμούτσα 1 (1/2 επ.), Γεροβασιλείου 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Καλαϊτζάκη.

ΑΕΚ (Φιλιππάτος): Νούσια 12, Κουτρουμπή 3, Φιλιπιόνκα, Καράτερζη 6, Ζίγκα 1, Γεωργαντά, Αργυροπούλου (λ) - Μπελιά (λ), Βενέτη, Καλαφατάκη 8.