Από ήττα συνοδεύτηκε ο πρώτος αγώνας της Ελπίδας στην Α1 Γυναικών, καθώς το άγχος «έπνιξε» την ομάδα μας και τίποτε δεν πήγε καλά. Η ομάδα του Γιώργου Χρυσομαλλίδη ηττήθηκε από τον Αίαντα στον Εύοσμο με 3-0 (25-12, 25-19, 25-20) και θα πρέπει να διορθώσει πολλά εν όψει του επόμενου αγώνα με την ΑΕΚ.

Μετά το τραγικό πρώτο σετ, στο οποίο οι γηπεδούχες κυριάρχησαν απόλυτα, η Ελπίδα αντέδρασε στο 2ο σετ, μετατρέποντας το 11-8 σε 11-13. Το προβάδισμα κράτησε μέχρι το 15-17, αλλά στη συνέχεια ο Αίας εκμεταλλεύτηκε την επιθετική αδυναμία της Ελπίδας και έκανε το 2-0. Στο τρίτο σετ η διαφορά πήρε μεγάλες διαστάσεις (19-9) και μειώθηκε στο τέλος (20-16), χωρίς όμως να αλλάξει το αποτέλεσμα.

Απογοητευμένος ο προπονητής Γιώργος Χρυσομαλλίδης, δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: «Δεν μπήκαμε καθόλου στο γήπεδο και στο πνεύμα του παιχνιδιού… Κάναμε κακή εμφάνιση, είχαμε πολύ άγχος και δεν μας άξιζε. Δεν αναφέρομαι στην ήττα, αλλά στην εμφάνιση. Τώρα πρέπει να βάλουμε το κεφάλι κάτω και να συνεχίσουμε τη δουλειά, αφού το πρωτάθλημα μόλις άρχισε».

Τα σετ: 25-12, 25-19, 25-20

ΑΙΑΣ (Ζωλασταθιάδης): Ανδρονικίδου, Ξανθοπούλου, Κλέπκου, Τζιαρλή, Κλίβελαντ, Κούση, Γεωργιάδου (λ) - Σωτήρογλου (λ), Αποστολίδου.

ΕΛΠΙΣ (Χρυσομαλλίδης): Κ. Μπολέτου 7 (7/19 επιθ), Γκοβεδάρου, Γουίλσον 1 (1 μπλοκ), Καλαντάτζε 4 (2/10 επιθ, 1 μπλοκ, 1 άσος), Καλαϊτζάκη 5 (2/6 επιθ, 3 μπλοκ), Καλανταρίδου 11 (6/16 επιθ, 63% υποδ - 25% άριστες, 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Σουπιώνη (λ/ 68% υποδ - 37% άριστες) - Γεροβασιλείου 2 (2/14 επιθ), Δροσοπούλου 1 (0/3 επιθ, 50% υποδ - 25% άριστες, 1 μπλοκ), Νώτη 2 (2/7 επιθέσεις, 70% υποδοχή - 30% άριστες), Καραμούτσα, Μυλωνά, Δάκου (λ).

* Τα άλλα αποτελέσματα: Αρης - Μακεδόνες 3-0, ΑΟ Θήρα - Ολυμπιακός 3-2, ΑΕΚ - Μαρκόπουλο 0-3, Ηλιούπολη - Πανναξιακός 23/10, Παναθηναϊκός - Θέτις 23/10.