Την πρόκρισή της για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά στο Final Four του πρωταθλήματος Παγκορασίδων εξασφάλισε η Ελπίδα. Ετσι, θα έχει την ευκαιρία να υπερασπιστεί τον τίτλο που κατακτά ανελλιπώς τα τρία τελευταία χρόνια. Στον τρίτο προημιτελικό με τον Αριστοτέλη Επανομής, τον οποίο κάποιοι νόμιζαν ότι θα κερδίσουν δημιουργώντας... θόρυβο, η ομάδα του Γιώργου Τεμελούδη δεν επηρεάστηκε από την ατμόσφαιρα των τελευταίων ημερών και νίκησε με 3-0.

Με εξαίρεση το πρώτο σετ, ο υπόλοιπος αγώνας είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι και μεγάλο όπλο της Ελπίδας ήταν το σέρβις, που την βοήθησε να γυρίσει τα άλλα δύο σετ. Ο Αριστοτέλης προηγήθηκε στο δεύτερο με 23-20 και είχε κόντρα επίθεση, αλλά η Ελπίδα κατάφερε να ανατρέψει τη διαφορά. Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο τρίτο σετ, στο οποίο η ομάδα της Επανομής ήταν μπροστά με 22-20.

Τα σετ: 25-14, 25-23, 25-23

ΕΛΠΙΣ (Τεμελούδης): Καλομοίρη, Ευγενίδου, Ταϊτζόγλου, Σουπιώνη, Αμπεριάδου, Μήτσκου - Γούση, Ιασωνίδου, Μηνασίδου, Σκιαδά, Θωμαΐδου, Τάτση.

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ (Μητρούδης): Πρώιου, Στάθη, Πέτκου, Καράνου, Καραγκιόζη, Δεληαντωνίου - Γεωργούλα, Κατσαμά, Λυκεσά.