Δύο νίκες σημείωσαν τα τμήματα υποδομής του μπάσκετ, στους αγώνες που έδωσαν την περασμένη εβδομάδα για τα πρωταθλήματα της ΕΚΑΣΘ. Η αρχή έγινε με την ομάδα Κ20, που επικράτησε στο τοπικό ντέρμπι της ομάδας των Αμπελοκήπων-Μενεμένης με 65-55. Οι αθλητές της Ελπίδας ξεκίνησαν τον αγώνα πολύ δυνατά και προηγήθηκαν με διαφορά 18 πόντων στο ημίχρονο, αλλά στη συνέχεια υπήρξε χαλαρότητα και το σκορ μειώθηκε.

Η ομάδα των Παίδων πήρε άτυπη ρεβάνς για την ήττα των ανδρών από τον Ολυμπο, κερδίζοντας την ομάδα του Κορδελιού με 56-45. Η ομάδα της Ελπίδας βρισκόταν πίσω στο σκορ με 4 πόντους στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου, αλλά κατάφερε να φτάσει στη νίκη με εξαιρετική εμφάνιση στο 4ο δεκάλεπτο και επί μέρους σκορ 24-9!

Κ20: ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ-ΜΕΝΕΜΕΝΗ - ΕΛΠΙΣ 55-65

Δεκάλεπτα: 4-16, 12-18, 15-19, 24-12

ΑΜΠ/ΠΟΙ-ΜΕΝΕΜΕΝΗ ( Κουμπάρος): Μανουσαρίδης, Εμμανουηλίδης 13(1), Λεμονίδης 5(1), Καλαϊτζίδης 11(1), Καρακολτζίδης , Ζλάκιος 22(1), Λαζαρίδης 2, Καραγιάννης 2.

ΕΛΠΙΣ (Γεροντίδης) : Μωϋσίδης 5, Καραμπίδης 15(1),  Αργυρίου 2, Νικολαΐδης 10, Τσιάνης 19(1), Παπαδημητρίου 4, Βασιλόπουλος 8(2), Σπυριδωνίδης.

ΠΑΙΔΙΚΟ: ΕΛΠΙΣ - ΟΛΥΜΠΟΣ 56-45

Δεκάλεπτα: 11-8, 8-14, 13-14, 24-09.

ΕΛΠΙΣ (Γεροντίδης): Καλενδέρης 21(1), Ιωαννίδης 11(1), Γιαγλής, Γυμνόπουλος 8, Ευγενιάδης 2, Θεολόγου 13, Μιχαλόπουλος 1.

ΟΛΥΜΠΟΣ (Μακαλέκας): Παγοντζίκης Α. 2, Γαλάκτιος, Τσελέπης 9, Αραβιάς 2, Δεμπερδεμίιδης 24, Φαχιρίδης 1 , Κουνεμάνης, Παναγιωτόπουλος, Παγοντζίκης Β. 2, Καντούρης , Κοκονέσης 2, Αρβανιτίδης 3.