Θετική έκβαση είχε η προσπάθεια των παίδων, στους τρεις αγώνες του ομίλου στην προημιτελική φάση των πανελληνίου πρωταθλήματος, καθώς με 2 νίκες και μια ήττα ήταν η ομάδα που κατέκτησε την πρώτη θέση σε τριπλή ισοβαθμία, έχοντας υπέρ της τα σετ και πήρε το εισιτήριο για τον νοκ- άουτ ημιτελικό στη Θεσσαλονίκη.

Η ομάδα του Γιάννη Κυλίτση ξεκίνησε με το δεξί στο πρώτο παιχνίδι, με τον Σπαρτιατικό επικρατώντας με 3-0. Ήταν ένα ματς στο οποίο η Ελπίδα ήταν ανώτερη και κατόρθωσε να πάρει από την αρχή τα ηνία του αγώνα μη αντιμετωπίζοντας ιδιαίτερα προβλήματα. Το πρώτο βήμα έγινε και εν συνεχεία το ενδιαφέρον στράφηκε στο δεύτερο παιχνίδι με την Πρέβεζα.

ΓΣ Σπαρτιατικός - ΑΣ Ελπίς 0-3 (18-25, 20-25, 22-25)

ΓΣ Σπαρτιατικός (Ρηγάκος): Καραγιαννάκος, Μπάσο, Αλατσάς, Ρηγάκος, Ρετσίνας, Δρακάκης, Παπαϊωάννου (λ)/ Λαμπράκος, Μουτσάκης,

Ελπίδα (Κυλίτσης): Μπολέτος, Σταυρίδης, Νικολακάκης, Χρηματόπουλος, Ταλαμπίρης, Πολύχρους, Καραντάκης (λ)/ Καρακόλιας,  Παππάς, Γιαμούκογλου

Ως αντίπαλος η Πρέβεζα αποδείχθηκε σκληρό καρύδι. Ήταν εξάλλου και η ομάδα που στο τέλος προκρίθηκε χέρι- χέρι με τη δική μας. Αμφότερες προσέφεραν ένα συναρπαστικό παιχνίδι τους θεατές με 5 σετ και πολλές συγκινήσεις. Η ομάδα που χαμογέλασε ήταν η Πρέβεζα που επικράτησε 3-2. Πολλές ανατροπές και σασπένς σε έναν αγώνα που ξεκίνησε υπέρ της Ελπίδας που ήταν καλύτερη στο πρώτο σετ και προηγήθηκε. Στο δεύτερο σετ έγινε μεγάλη μάχη με την ομάδα μας να μη καταφέρνει να έχει την τύχη μαζί της και στην τελευταία φάση να χάνει το σετ. Ίδιο σκηνικό και στη συνέχεια, με την Πρέβεζα να κάνει τη μεγάλη ανατροπή για το 1-2 και τα παιδιά του Κυλίτση με περίσσιο πάθος και ψυχή να φτάνουν στην ισοφάριση 2-2 με 26-24. Στο τάι μπρέικ με μεγαλύτερη ψυχραιμία η αντίπαλός μας, κατάφερε να τελειώσει τις σημαντικές φάσεις και να πάρει τη νίκη. Το τρίτο παιχνίδι θα έκρινε τα πάντα για την Ελπίδα.

ΑΣ Ελπίς – ΑΟ Πρέβεζας 2-3 (25-19, 23-25, 22-25, 26-24, 11-15)

Ελπίδα (Κυλίτσης): Μπολέτος, Σταυρίδης, Νικολακάκης, Χρηματόπουλος, Πολυχρούς, Ταλαμπίρης, Καραντάκης (λ)/ Παππάς

Πρέβεζα (-): Αντύπας, Μπάμπης, Βαγγέλι, Πηλιοκάτερος, Σωτηρίου, Τσαμπάφτι, Μπουτόπουλος (λ)/ Κασιάρας

Στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι αντίπαλος ήταν ο ΣΠΑΚ. Τα παιδιά του Γιάννη Κυλίτση έκαναν μεγάλη εμφάνιση και κατάφεραν να πετύχουν όχι μόνο τη νίκη αλλά και ένα καθαρό 3-0 που έδωσε το εισιτήριο για την ημιτελική φάση. Η Ελπίδα βρήκε από την αρχή ρυθμό και δεν άφησε κανένα περιθώριο στην ομάδα από την Καρδίτσα να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι.

ΣΠΑ Καρδίτσας – ΑΣ Ελπίς 0-3 (18-25, 17-25, 07-25)

ΣΠΑΚ (Καλογεράς): Μοϊανός, Μαλλιώρας, Παπαδόπουλος, Τρέμας, Αντωνίου Π., Φούκας, Ζιαζόπουλος (λ)/ Καρράς, Βασιλάκος, Αντωνίου Κ., Κούτσικος, Λοΐζος

Ελπίδα (Κυλίτσης): Μπολέτος, Καραντάκης, Νικολακάκης, Χρηματόπουλος, Πολυχρούς, Ταλαμπίρης, Καρακόλιας (λ)/ Παππάς, Χατζηνάκος, Σταυρίδης, Γιαμουκόγλου

Η βαθμολογία
1.Ελπίδα (8-3) 5
2.ΑΟ Πρέβεζας (8-6) 5
3.ΓΣ Σπαρτιατικός (6-6 ) 5
4.ΣΠΑ Καρδίτσας (2-9) 2

Στον ημιτελικό η Ελπίδα αντιμετώπισε τον Επίκουρο. Πολύ δύσκολο το παιχνίδι έτσι κι αλλιώς, απέναντι σε μια ομάδα που πρωταγωνιστεί εδώ και χρόνια στα αναπτυξιακά πρωταθλήματα. Η Ελπίδα πάλεψε στα δύο πρώτα σετ καταφέρνοντας να κατακτήσει το δεύτερο με 25-23 και χάνοντας το πρώτο στις λεπτομέρειες και με συγκλονιστική εξέλιξη (25-27). Στη συνέχεια η απόδοση των παιδιών έπεσε ενώ αντίστοιχα ο Επίκουρος ανέβηκε κατακόρυφα με αποτέλεσμα να πάρει προβάδισμα 2-1. Στο τελευταίο σετ τα παιδιά της Ελπίδας έκαναν πολύ μεγάλη προσπάθεια αλλά δεν τα κατάφεραν απέναντι σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο. Έτσι, η πορεία σταμάτησε στον ημιτελικό, όμως είναι επιτυχημένη με την Ελπίδα να κάνει το βήμα παραπάνω και να δείχνει πως είναι στο σωστό δρόμο όσον αφορά την ανάπτυξη του ανδρικού της βόλεϊ. Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και στον προπονητή που δουλεύει εδώ και χρόνια με μεθοδικότητα και σταδιακά ανεβαίνει το επίπεδο και ο πήχης για την Ελπίδα.

Ελπίδα- Επίκουρος (25-27, 25-23, 15-25, 20-25)

ΕΛΠΙΔΑ (Κυλίτσης): Μπολέτος, Νικολακάκης, Σταυρίδης,Χρηματόπουλος, Πολυχρούς, Ταλαμπίρης/ Καραντάκης –λ , Πάππα, Καρακόλιας

ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ (Γαϊδατζής): Ρίζογλου, Χρηστάκος, Ιωαννίδης, Μωυσίδης Κολτσιάκης, Πετρίδης/Τζιάβρας –λ , Σταυρίδης, Τίγγος