Με το απόλυτο των νικών ολοκλήρωσαν τον όμιλο στους προημιτελικούς, οι κορασίδες στους αγώνες που διεξήχθησαν το Σαββατοκύριακο στη Δράμα! Η ομάδα του Γιώργου Χρυσομαλλίδη μετά τη νίκη επί του Ερμή Δράμας, κατάφερε να επικρατήσει του Ασκληπιού Τρικάλων καθώς και του Ηρακλή Ιωαννίνων για να πάρει την πρώτη θέση και φυσικά την πρόκριση στον ημιτελικό του πανελληνίου πρωταθλήματος κορασίδων.

Αρχικά, το παιχνίδι με τον Ασκληπιό ήταν αυτό που θα έδινε σε περίπτωση νίκης, την πρόκριση, πράγμα που έγινε σε ένα όπως αποδείχθηκε δύσκολο παιχνίδι. Τα κορίτσια έδειξαν για άλλη μια φορά ψυχή και με την τακτική προσήλωση κατάφεραν να ανταπεξέλθουν στα δύσκολα που έβαλε η πολύ καλή και μαχητική ομάδα των Ασκληπιού που εν συνεχεία ήταν αυτή που προκρίθηκε ως δεύτερη μετά από την Ελπίδα, στον β' όμιλο. Στις λεπτομέρειες ολοκληρώθηκαν τα δύο πρώτα σετ με την Ελπίδα να χαμογελά, έχοντας την τύχη με το μέρος της και τη λεπτομέρεια που έκανε τη διαφορά. Με 25-23 και στα δύο σετ η ομάδα μας προηγήθηκε 2-0 και όντας καλύτερη στο τρίτο σετ επιβλήθηκε με 25-17.

Ελπίδα Αμπελοκήπων- Ασκληπιός Τρικάλων 3-0 (25-23, 25-23, 25-17)

Ελπίδα (Χρυσομαλλίδης): Καραμούτσα, Παπάζογλου, Καρακατσιάνη, Ντολοπούλου, Νώτη, Καλαντάτζε, Δάκου (λ)/ Πανταζή, Καρασμάνη, Γιαννούλη, Ντουμάνη, Κουτούλα

Ασκληπιός (Ιόβτσεφ): Τόλλιου, Γκουζιούπα, Ντηρογιάννη, Χύτα, Μακράκη, Λεπενιώτη, Μουζακιάρη (λ)/ Γεωργίου, Γάτσα, Κουκούτη, Βουρλή, Προβίδα

Στο τρίτο παιχνίδι η Ελπίδα νίκησε με 3-0 τον Ηρακλή Ιωαννίνων, που έβαλε δύσκολα στο πρώτο και κυρίως στο τρίτο σετ, αλλά τα κορίτσια τα κατάφεραν και έτσι ολοκλήρωσαν με το απόλυτο και χωρίς χαμένο σετ, την προημιτελική φάση για να επιστρέψουν στη Θεσσαλονίκη για τον μεγάλο ημιτελικό με τα Μουδανιά στο Κατσάνειο.

Ηρακλής Ιωαννίνων - ΑΣ Ελπίς 0-3 (20-25, 15-25, 22-25)

Ηρακλής Ιωαννίνων (Ζιώγος): Αναστασιάδου, Δασκάλου, Γκλαντζούνη, Φασουλή, Ζιώγου, Αδάμου, Λέρα –λ / Ποντίκη-λ, Τσάνη Α., Σταύρου, Τσανή Αθ., Δημητρέλου

Στην ημιτελική φάση και στο νοκ- άουτ παιχνίδι στο Κατσάνειο, η Ελπίδα αντιμετώπισε το Π.Ο. Μουδανιών και κατάφερε να επικρατήσει με 3-1. Η ομάδα μας ήταν ανώτερη στο πρώτο σετ και το πήρε εύκολα. Το δεύτερο σετ ήταν συγκλονιστικό με την ομάδα της Χαλκιδικής να ισοφαρίζει μετά από δύο σετ μπολ και έχοντας την τύχη και την ψυχραιμία μαζί της στο τέλος. Στο τρίτο σετ φάνηκε ότι η Ελπίδα θα έχει δύσκολο έργο αλλά τελικά η εμπειρία των κοριτσιών και οι σωστές επιθετικές επιλογές έφεραν ξανά την ομάδα μπροστά στο σκορ, που ξεκόλλησε στα κρίσιμα σημεία και έφερε τη διαφορά υπέρ της. Στο τελευταίο σετ φάνηκε η μεγάλη διαφορά ψυχολογίας, η Ελπίδα είχε ρυθμό και εύκολα έφτασε στο τελικό 3-1 και την πρόκριση στο final 4!

Ελπίδα- Μουδανιά 3-1 (25-14, 25-27, 25-20, 25-12)

ΕΛΠΙΔΑ (Χρυσομαλλίδης): Καραμούτσα, Παπάζογλου, Καρακατσιάνη, Ντολοπούλου, Νώτη, Καλαντάτζε/ Δάκου –λ, Καρασμάνη -λ, Πανταζή, Γιαννούλη, Ντουμάνη, Κούτουλα

ΠΟ Ν. ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ (Κατριλιώτη): Ευτατόγλου, Τζεϊρατνίδου, Μυλωνά, Μάνου, Αρνάκη, Παπαβασιλείου/ Τογανίδου –λ, Οπλασένη -λ, Γιακουμάκη