ΗΡΑΚΛΗΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ- ΕΛΠΙΔΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ 1-3 (25-21, 21-25, 17-25, 23-25)

Νίκη σε μια δύσκολη έδρα πέτυχε η Ελπίδα που γύρισε με τους τρεις βαθμούς από τα Γιάννενα. Το παιχνίδι με τον τοπικό Ηρακλή ήταν εξ αρχής δύσκολο και έγινε ακόμη δυσκολότερο μετά από το μακρύ και γεμάτο καθυστερήσεις λόγω μπλόκων των αγροτών, ταξίδι (η ομάδα πήγε από τον παλιό δρόμο με αποτέλεσμα να φτάσει στο παρά πέντε στο γήπεδο). Υπήρχε μεγάλη κούραση για τα κορίτσια και αυτό φάνηκε στο πρώτο σετ, όπου η γηπεδούχος ομάδα κατάφερε να εκμεταλευτεί το γεγονός, ενώ επίσης είχε τη βοήθεια της έδρας και την ψυχολογία. Το 1-0 όμως, με 25-21 υπέρ των κοριτσιών του Κώστα Ζιώγου, αφύπνισε την ομάδα μας η οποία άλλαξε αγωνιστική εικόνα. Ξεκίνησε δυνατά το δεύτερο σετ και δημιούργησε μια διαφορά την οποία και διατήρησε μέχρι τέλους για να ισοφαρίσει. Περιόρισε τα λάθη, βελτίωσε την υποδοχή και πίεσε στο σερβίς, στοιχεία τα οποία είχε και στη συνέχεια. Ιδιαίτερα στο τρίτο σετ τα κορίτσια του Χρυσομαλλίδη βρήκαν και ρυθμό και γύρισαν το παιχνίδι σε 1-2, με 17-25. Στο τέταρτο σετ, τα πράγματα ήταν δύσκολα καθώς ο Ηρακλής διεκδίκησε με σθένος το παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί, η Ελπίδα όμως έμεινε κοντά στο σκορ, ως το τέλος και ο αγώνας κρίθηκε στη λεπτομέρεια όπου η ομάδα μας κατόρθωσε να επικρατήσει με 23-25 και να κάνει το 1-3. Μετά το τέλος του παιχνιδιού και κατά την επιστροφή, τα γενέθλια της αρχηγού Κατερίνας Μπολέτου γιόρτασε η αποστολή μέσα στο λεωφορείο. Τα Χρόνια μας πολλά Κατερίνα!

Ηρακλής Ιωαννίνων (Ζιώγος): Παπάζογλου, Καλύβα, Παπακωνσταντίνου, Χατζηγιαννάκου, Παπαδοπούλου, Χαμπηλομάτη, Αδάμου (λ)/ Ασημακίδου, Ζιώγου, Καλαμαρίδου, Σταύρου

Ελπίς Αμπελοκήπων (Χρυσομαλλίδης): Καραμούτσα, Ιακωβίδου, Λουτατίδου, Μπολέτου Αικ., Παπάζογλου, Καλαντάτζε, Χατζηελευθερίου (λ)/ Δέμπη, Μπολέτου Μ., Νώτη, Πανταζή, Ντολοπούλου