Ελπίδα- Μακεδονικός 3-2 (26-24, 20-25, 14-25, 25-17, 17-15)

Δύσκολη νίκη πέτυχε η Ελπίδα, σε έναν συγκλονιστικό αγώνα, απέναντι στον πολύ καλό και μαχητικό Μακεδονικό. Ήταν ένα καλό παιχνίδι, ανάμεσα σε δύο ομάδες που θέλησαν και κυνήγησαν τη νίκη μέχρι το τέλος. Η Ελπίδα κατάφερε να κερδίσει το πρώτο σετ με 26-24 και από νωρίς φάνηκε ότι οι δύο μονομάχοι θα λύσουν τις διαφορές τους στις λεπτομέρειες. Με φόρα από το πρώτο σετ, οι παίκτες του Γιάννη Κυλίτση, πήραν προβάδισμα και στο δεύτερο σετ, όμως τα κενά στην απόδοσή της, ¨έστρεψαν¨ το σετ στον Μακεδονικό, που ισοφάρισε. Στο τρίτο σετ, με εξαιρετική ψυχολογία οι αθλητές του Γεωργιάδη, έπιασαν από νωρίς ρυθμό και γύρισαν το παιχνίδι, κατακτώντας εύκολα το σετ με 14-25. Παρόλα αυτά η ομάδα μας δε το έβαλε κάτω και ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοση της, στη συνέχεια, με κύριο χαρακτηριστικό τις καλές άμυνες και τις σωστές επιλογές στην επίθεση, κατόρθωσε να ισοφαρίσει. Το παιχνίδι, ήταν για γερά νεύρα στο τάι μπρέικ, όπου η Ελπίδα με ψυχραιμία κατάφερε να επικρατήσει και να πάρει τη νίκη και τους δύο βαθμούς.

Γιάννης Κυλίτσης (προπονητής Ελπίδας): «Ήταν ένα καλό παιχνίδι, γεγονός που βρήκε σύμφωνο και τον αντίπαλο προπονητή, αλλά και παλιό καλό φίλο κ. Γεωργιάδη. Είχαμε και οι δύο ομάδες το άγχος της νίκης. Για τον Μακεδονικό ήταν σημαντικό για την προσπάθεια σωτηρίας του και για εμάς ως προς το γεγονός της νίκης. Είχαμε διακυμάνσεις στην απόδοσή μας, με λάθη αρκετά και πάλι, αλλά από την άλλη πλευρά στα καλά μας διαστήματα βγάλαμε καλές άμυνες και ήμασταν καλοί επιθετικά. Είναι λογικό να υπάρχουν κενά στην απόδοση πάντως, ο πασαδόρος μας ο Πρώιος, είναι ένα νέο ταλαντούχο παιδί που όμως χρειάζεται εμπειρία μέσα από τα παιχνίδια. Η Ελπίδα βρίσκεται σε μεταβατικό στάδιο και στέκεται με αξιοπρέπεια και σεβασμό στον αγωνιστικό χώρο και στο πρωτάθλημα. Θα μπορούσαμε να ήμαστε ψηλότερα αλλά στην έναρξη του πρωταθλήματος είχαμε σημαντικές απουσίες».

Ελπίς Αμπελοκήπων (Κυλίτσης): Γαβριήλ, Βασιλειάδης, Μπατσάρας, Βουλγαρίδης, Κοντογιάννης, Πρώιος, Αλμαλής (λ)/  Καρασαρλίδης, Νικολακάκης, Κοεμτζής

Μακεδονικός (Γεωργιάδης): Τσιγκελίδης, Καψιμάλης, Γκουδελόπουλος, Αλμαλής, Παπαζαχαρίας, Όσσας, Καλεντέρογλου (λ)/ Κτιστάκης, Μπρέντας