Άντεξε ένα ημίχρονο

Ένα ημίχρονο άντεξε η Ελπίδα Αμπελοκήπων στην πίεση του Αίαντα Ευόσμου που με ασφυκτική πίεση στην άμυνα και αξιόπιστες λύσεις στην επίθεση επέβαλλε πλήρως το ρυθμό της πανηγυρίζοντας τελικά τη νίκη με 82-100. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι νέοι της Ελπίδας ακολουθούσαν κατά πόδας στο σκορ τους φιλοξενούμενους, ενώ εξίσου κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο με την Ελπίδα να έχει επαφή στο σκορ. Στο τρίτο δεκάλεπτο ένα ξέσπασμα του Αίαντα που είχε ασταμάτητο τον Γκούμα έφθασε στο 59-72. Η Ελπίδα προσπάθησε να μειώσει στο σκορ έχοντας ως πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Καραμπίδη, Μαχαιρίδη αλλά η προβληματική άμυνα των γηπεδούχων δεν τους βοήθησε δίνοντας την ευκαιρία στον Αίαντα να έχει υψηλά ποσοστά στη επίθεση.

Δεκάλεπτα: 21-24, 40-46, 59-72, 82-100

Διαιτητές: Χατζίδου-Καλφόπουλος

ΕΛΠΙΔΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ(Γεροντίδης): Μωϋσίδης, Ξενιτίδης, Μαχαιρίδης 21, Βασιλόπουλος 2, Γιαννακός , Μηνασίδης 13, Αργυρίου 14(2), Φουτσιτζής, Παπαδημητρίου 3, Καραμπίδης 28(2), Σπυριδωνίδης.

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Γυμνόπουλος): Καδής 25(2), Δουμάνης 2, Πάσχος 3, Γαρδάνης 15(2), Γκούμας 34(3), Νικολαϊδης 4, Βουβούδης 15(3), Βιάννου, Φωτόπουλος 2.