Πήρε φόρα

Στον αγώνα που έριξε την αυλαία στην 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος νέων της ΕΚΑΣΘ η Ελπίδα Αμπελοκήπων επικράτησε εύκολα με 63-40  του Αριστοτελείου Κολλεγίου δίνοντας συνέχεια στις καλές εμφανίσεις. Η ομάδα του Μάκη Γεροντίδη «ξέσπασε» στη δεύτερη περίοδο και με ένα επιμέρους 17-2 διέλυσε την ομάδα του Αριστοτελείου που παρατάχθηκε με μόλις έξι παίκτες στο παρκέ. Η Ελπίδα στο πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε κάπως μουδιασμένα κάνοντας κυρίως αναγνώριση των δυνατοτήτων του αντιπάλου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Μάκη Γεροντίδη ήταν καταιγιστικοί πέτυχαν 17 πόντους έναντι 2 που σημείωσαν  οι φιλοξενούμενοι με την Ελπίδα Αμπελοκήπων να προηγείται στο πρώτο ημίχρονο με 32-15. Ακόμα πιο απλά έγιναν τα πράγματα στο δεύτερο ημίχρονο, με τους παίκτες του Μάκη Γεροντίδη να διατηρούν τη διαφορά μέχρι τέλους και να παίρνουν τη νίκη με 23 πόντους διαφορά για το 63-40.
Δεκάλεπτα: 15-13, 32-15, 42-27, 63-40

ΕΛΠΙΔΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ(Γεροντίδης): Μωϋσίδης 2, Μαχαιρίδης 15, Μηνασίδης 12, Αργυρίου 5(1), Φουτσιτζής 7(1), Ξενιτίδης, Παπαδημητρίου 6, Καραμπίδης 10(1), Σπυριδωνίδης 6.

Διαιτητές: Αγραφιώτης Ι., Τοκμακίδης.

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ(Μπατής): Μπάπκας 9, Βαφόπουλος 8, Μίντσης 13(1), Πουλατσίδης, Ανδρέου 3, Ματακίδης 7.