Ήττα στην κόψη του ξυραφιού

Χιτσκοκικό ήταν το φινάλε του αγώνα Ελπίδα Αμπελοκήπων –ICBS που πήγε στην παράταση με την φιλοξενούμενη ομάδα να παίρνει τη νίκη στις λεπτομέρειες με 57-58. Η Ελπίδα Αμπελοκήπων έχασε τον αγώνα από δικά της λάθη καθώς 17΄΄ πριν τη λήξη του αγώνα και ενώ οι γηπεδούχοι  ήταν μπροστά σκορ με 57-56 , έχασαν την μπάλα και στην επόμενη φάση έκαναν φάουλ. Οι φιλοξενούμενοι ευστόχησαν τις βολές και πήραν τη νίκη με 57-58. Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 47-47. Καθ όλη την διάρκεια του αγώνα οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο –πόντο με την Ελπίδα να κάνει στο φινάλε κρίσιμα λάθη που της στέρησαν τη νίκη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ : 15-16, 12-15, 7-8, 13-8 παράταση  11-10

ΕΛΠΙΔΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Γεροντίδης):   Κέλογλου , Καλεντέρης 24( 1), Ιωαννίδης 6, Δημητρακόπουλος  Δ 17 (1), Κεφαλούρος 3, Κόντης , Δημητρακόπουλος  Αθ.  2, Θεολόγου 2, Τανακίδης , Ξενοκράτης 3

ICBS (Tσιγκίνας):  Αποστολίδης , Παπαδόπουλος 4, Ελευθεριάδης,  Σταυρόπουλος 12( 1), Χανιώτης, Χατζηηλίδης,   Κυπριαγκόπουλος 1, Καραγιαννίδης , Παπανικολάου  5, Ταγκίλης 8, Τσιτορίδης , Πίκουλας 28(2)