ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ- ΕΛΠΙΔΑ 3-2 ( 21-25, 25-17, 25-23, 21-25, 15-11)

Ήττα για την Ελπίδα, στο κλειστό του Βότση από τον Μέγα Αλέξανδρο, σε εξ αναβολής παιχνίδι. Σε ένα συγκλονιστικό ματς, οι γηπεδούχοι νίκησαν στο τάι μπρέικ και πήραν τους δύο βαθμούς με την Ελπίδα να φεύγει με έναν, απόρροια των δύο σετ που κατέκτησε. Ήταν συγκεκριμένα, το πρώτο σετ στο οποίο κατάφερε να ξεφύγει προς το τέλος, και με σωστές επιθετικές επιλογές να προηγηθεί. Στο δεύτερο σετ, ο Μέγας μπήκε δυνατά και επικράτησε εύκολα με τους παίκτες του Κυλίτση να κάνουν πολλά λάθη και να δέχονται δίκαια την ισοφάριση. Το τρίτο σετ ήταν για γερά νεύρα με την Ελπίδα να αυτοκτονεί κυριολεκτικά, αφού έχασε σετ στο οποίο προηγούταν με 12-22 και 16-23! Απίστευτη ανατροπή για τον Μέγα και ανεξήγητο μπλακ άουτ από την Ελπίδα, που όμως μπήκε δυνατά παρά το σοκ, στο τέταρτο σετ. Σε εκείνο το σημείο, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Μέγα και ισοφάρισε, έχοντας επίσης βελτιωμένο μπλοκ. Στο τάι μπρέικ, πιο ψύχραιμη η γηπεδούχος ομάδα κατάφερε να πάρει προβάδισμα και να το διατηρήσει για να πανηγυρίσει, τελικά, τη νίκη με 3-2.

Μ. Αλέξανδρος (Οικονομίδης): Παπαδόπουλος, Σβάρνας, Κουτσονίκας, Στοϊλούδης, Ρεμπούτσιας, Ρούσσος, Πάντσιος (λ), Κοντόπουλος, Κανάς, Καψαμπέλης

Ελπίδα Αμπελοκήπων (Κυλίτσης): Γαβριήλ, Βασιλειάδης, Καρασαρλίδης, Βουλγαρίδης, Κοντογιάννης, Πρώιος, Αλμαλής (λ), Μπατσάρας, Νικολακάκης