Πήρε φόρα η Ελπίδα

Τη δεύτερη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα μπάσκετ Κ-20 πανηγύρισε η Ελπίδα Αμπελοκήπων καθώς επικράτησε εκτός έδρας με 58-71 του Κεραυνού Ωραιοκάστρου για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ. Παίζοντας καλό μπάσκετ κατά διαστήματα η ομάδα του Μάκη Γεροντίδη ζευγάρωσε τις νίκες στο πρωτάθλημα στοχεύοντας σε μία ακόμη καλύτερη συνέχεια. Μετά και το πρώτο δεκάλεπτο οι παίκτες της Ελπίδας Αμπελοκήπων ανέβασαν στροφές και επέβαλλαν πλήρως το ρυθμό τους στο παιχνίδι. Με περισσότερες λύσεις στην επίθεση και καλή άμυνα η Ελπίδα έφυγε στα αποδυτήρια με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου προηγούμενη 29-40. Η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη στη δεύτερη περίοδο με τους γηπεδούχους να λυγίζουν στην πίεση των φιλοξενούμενων. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν με μόλις πέντε παίκτες στη σύνθεση της γεγονός που έκανε το έργο της Ελπίδας ακόμα πιο εύκολο ειδικά στη δεύτερη περίοδο. Για την 9η αγωνιστική η Ελπίδα Αμπελοκήπων υποδέχεται την ομάδα του Αριστοτελείου Κολεγίου

Δεκάλεπτα: 17-19, 29-40, 43-59, 58-71

Διαιτητές: Ιγνατίου-Ζάνεφ

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ (Τσελεμπής): Κουδουμάς 15(2), Κουσενίδης 6, Μεντεσίδης 8, Κουρτίδης 6, Γιαννούσης 22(2).

ΕΛΠΙΔΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ(Γεροντίδης): Βασιλόπουλος Μ. 12(3), Μωϋσίδης 7(1), Μαχαιρίδης 11, Τσουκαλάς, Μηνασίδης 22(5), Αργυρίου 5(1), Φουτσιτζής, Ξενιτίδης, Καραμπίδης 14(2), Σπυριδωνίδης.