ΑΙΑΣ- ΕΛΠΙΔΑ 3-0 (25-17, 27-25, 25-18)

Ήττα της Ελπίδας, απέναντι στον Αία στο ντέρμπι των δυτικών συνοικιών. Η ομάδα της Μαρίας Γαβαλά αποδείχτηκε περισσότερο ποιοτική και ψύχραιμη από την Ελπίδα και κατέκτησε δίκαια τους τρεις πόντους. Στο πρώτο σετ, η γηπεδούχος ομάδα ξεκίνησε καλύτερα, βρίσκοντας ρυθμό με καλή υποδοχή. Ο Αίαντας τελείωνε τις φάσεις την ώρα που η Ελπίδα δεν έβρισκε αντίδοτο σε μπλοκ και άμυνα με αποτέλεσμα να μείνει πίσω στο σκορ δίχως να επιστρέψει στο σετ. Έτσι έγινε το 1-0 με 25-17. Στο δεύτερο σετ το παιχνίδι ήταν πραγματικά αμφίρροπο. Αποφασισμένα τα κορίτσια της Ελπίδας, πάλεψαν μέχρι τέλους αλλά δεν είχαν την τύχη και τη λεπτομέρεια που θα έκανε τη διαφορά στο τέλος. Ο Αίαντας κατέκτησε και το δεύτερο κρίσιμο σετ του παιχνιδιού και απλοποίησε την υπόθεση νίκη. Το τρίτο ήταν και το τελευταίο σετ, στο οποίο η ομάδα του Ευόσμου συνέχισε να δείχνει πιο δυνατή και κράτησε το σκορ υπέρ της για να τελειώσει το παιχνίδι με 3-0 κρατώντας καλά ποσοστά σε υποδοχή και επίθεση. Πρώτη ήττα για την Ελπίδα μετά από τρία παιχνίδια (χωρίς να συμπεριλαμβάνετε το εκτός με τον Άρη που δεν τελείωσε).

Αίας (Γαβαλά): Τοσουνίδου, Αποστολίδου, Χρηστινίδου, Κούση, Καλανταρίδου, Γλυκίδου, Ακριτίδου (λ)/ Τορλαχίδου, Ζλατίντση, Ορφανίδου, Ξενιτιάδου

Ελπίς Αμπελοκήπων (Χρυσομαλλίδης): Καραμούτσα, Ιακωβίδου, Μπολέτου, Παπάζογλου, Καλαντάτζε, Νότη, Χατζηελευθερίου (λ)/ Δέμπη, Ντολοπούλου