Ένα σημαντικό διεθνές φιλικό παιχνίδι φιλοξένησε στους Αμπελόκηπους η Ελπίδα, η οποία υποδέχθηκε την Στρούμιτσα από τη Βόρεια Μακεδονία. Ο προπονητής της ομάδας Σπύρος Γκολίτσης βρήκε την ευκαιρία να δοκιμάσει διάφορα σχήματα, δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες και ιδιαίτερα στον νεοαποκτηθέντα κεντρικό Τέβιν Φέρελ από την Αγία Λουκία, το τρίτο και τελευταίο χειμερινό μεταγραφικό απόκτημα των «πράσινων», έπειτα από τους Λούκας Μακόφσκι και Φίλιππο Μάντζιο.

Όλα τα σετ του παιχνιδιού κρίθηκαν στον πόντο, με τη φιλοξενούμενη ομάδα να αναδεικνύεται τελικά νικήτρια με 3-1 σετ, αλλά και με τις δύο ομάδες να βγαίνουν κερδισμένες από αυτή την εμπειρία, ενόψει των επίσημων αγώνων που ακολουθούν.

Τα σετ: 26-24, 26-28, 22-25, 23-25.

Στιγμιότυπα από τον φιλικό αγώνα με την Στρούμιτσα, με τον φακό της Ρέας Πρασσά: