Την ιστορική, πρώτη νίκη της στο πρωτάθλημα της Volley League πανηγυρίζει η Ελπίδα Αμπελοκήπων, η οποία επικράτησε εκτός έδρας επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης με 3-0 σετ για την 9η αγωνιστική, ανοίγοντας με τον καλύτερο τρόπο το 2020!

Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση επιβλήθηκε κατά κράτος στην αναμέτρηση για την τελευταία αγωνιστική του α’ γύρου και πλέον μπορεί να δει την συνέχεια του πρωταθλήματος με ανεβασμένη ψυχολογία και με την πεποίθηση ότι θα βελτιώνεται κάθε φορά, ώστε να κερδίσει τελικά την παραμονή της μέσα από τα πλέι άουτ.

Η περιγραφή του αγώνα, μέσα από τον επίσημο δικτυακό τόπο της Volley League:

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Volley League πανηγυρίζει ο Α.Σ.Ελπίς Αμπελοκήπων και μάλιστα εκτός έδρας στο φινάλε του Α΄γύρο. Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση στο ντέρμπι της επιβίωσης που έγινε στην Αλεξανδρούπολη επικράτησε του τοπικού Εθνικού με 3-0 σετ και πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια για παραμονή στην κατηγορία.

Με όπλο το μπλοκ που απέφερε 14 πόντους (από 6 πόντους πήραν στο μπλοκ Μανωλάκης και Ιλουόνι) η Ελπίδα είχε τον έλεγχο σε όλο τον αγώνα με εξαίρεση το ξεκίνημα του 3ου σετ όπου ο Εθνικός πήρε μικρό προβάδισμα στο σκορ. Καλές εντυπώσεις άφησε για την Ελπίδα ο νέος πασαδόρος Πολωνός Μακόφσκι που σημείωσε και 5 πόντους.

Με πολύ καλή τακτική στο σερβίς και με τον Ιλουόνι να παίζει χωρίς αντίπαλο στο κέντρο η Ελπίδα μπήκε δυνατά και κατάφερε να τιθασεύσει τον ενθουσιασμό των γηπεδούχων. Έτσι από την αρχή του 1ου σετ είχε προβάδισμα με 8-3 το οποίο συντήρησε με διαφορά ασφαλείας 2-3 πόντων μέχρι και το 15-18. Από εκεί και πέρα με τον Καπετανίδη στο σερβίς η Ελπίδα έκανε σερί 4-0 και ξέφυγε 23-16 καθαρίζοντας το σετ με 25-17 από πόντο του Ιλουόνι.

Η Ελπίδα μπήκε δυνατά με προβάδισμα 7-2 και στο 2ο σετ, ενώ με τον Ιλουόνι να παίζει χωρίς αντίπαλο η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 14-4. Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος και το σετ έκλεισε 25-15 με πόντο του Μακόφσκι.

Ο Εθνικός έπαιξε τα ρέστα του στο 3ο σετ όταν προηγήθηκε 7-5 με τον Μπίκο. Η Ελπίδα απάντησε με τον Καπετανίδη και ισοφάρισε 7-7. Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι το 13-13 πάλι με τον Μπίκο. Ο Ιλουόνι και ο Χαριδήμου αλλά και το λάθος των γηπεδούχων έφεραν σημαντικό σερί 3-0 για την Ελπίδα που ξέφυγε 16-13. Τα μπλοκ του Μανωλάκη έδωσαν την χαριστική βολή για τον Εθνικό καθώς η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 22-16 και ο αγώνας τελείωσε με πόντο του Χαριδήμου 25-20.

Διακύμανση:

1ο σετ: 3-8, 13-16, 16-21, 17-25
2ο σετ: 3-8, 06-16, 12-21, 15-25
3ο σετ: 8-7, 13-16, 16-21, 20-25

*Οι πόντοι του Μ.Γ.Σ.Εθνικού προήλθαν: 3 άσσοι, 29 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 15 λάθη αντιπάλων και του Α.Σ.Ελπίδας Αμπελοκήπων προήλθαν: 8 άσσοι, 36 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 17 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (17-25, 15-25, 20-25) σε 66'.

Μ.Γ.Σ.ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Γιώργος Ανδραβίζος): Κ.Δαλακούρας 19 (16/32επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 67%υπ., 30%αρ.), Τσιουτσιουλούδης 2 (1/5επ., 1 μπλοκ), Χατζόπουλος 5 (2/3επ., 3 μπλοκ), Μπίκος 4 (4/14επ., 41%υπ., 12%αρ.), Παπάζογλου, Χρηστουηλίας 4 (3/7επ., 1 άσσος) / Κοντοστάθης (λ. - 44%υπ., 38%αρ.), Ζαχαρούλης, Πιτακούδης 3 (3/11επ.).

Α.Σ.ΕΛΠΙΣ (Σπύρος Γκολίτσης): Μανωλάκης 10π. (2/3επ., 6 μπλοκ, 2 άσσοι), Χαριδήμου 15 (13/26επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Μακόφσκι 5 (3/4επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Καπετανίδης 10 (9/15επ., 1 άσσος50%υπ., 38%αρ.), Παπαδόπουλος Κυρ. 6 (3/6επ., 3 άσσοι, 69%υπ., 42%αρ.), Ιλουόνι 12 (6/9επ., 6 μπλοκ) / Αντωνίου (λ. - 86%υπ., 71%αρ.).