Συγκλονιστικός μόνο μπορεί να χαρακτηριστεί ο αγώνας της Ελπίδας με τον Αριστοτέλη που ολοκληρώθηκε με τη νίκη της Ελπίδας με 63-61 στο γήπεδο της Επανομής.

Η ομάδα μας ξεκίνησε μουδιασμένη στις δυο πρώτες περιόδους και χωρίς τους Λύτα, Τσίατσο και Χρηστίδη στο δυναμικό της, με αποτέλεσμα ο Αριστοτέλης να κερδίσει το προβάδισμα στο σκορ. Η διαφορά άνοιξε ψαλίδα μετά το ημίχρονο και η Ελπίδα βρέθηκε πίσω με 17 πόντους μέχρι το 7’ της τελευταίας περιόδου όταν σχεδόν ισοφάρισε με την αντίπαλη ομάδα με 56-55.

Το τελευταίο δεκάλεπτο κύλησε υπερβολικά έντονα, με τις δυο ομάδες να ασκούν πίεση και να πορεύονται μαζί στο σκορ. Το καλάθι του Φωτόπουλου σχεδόν σε νεκρό χρόνο έφερε την συγκλονιστική ανατροπή και έδωσε στην Ελπίδα την πολυπόθητη νίκη. Στην επόμενη αγωνιστική (08/10) η Ελπίδα θα αναμετρηθεί με τον Ποσειδών Μηχανιώνας στο γήπεδο Μηχανιώνας.

Δεκάλεπτα: 17-13, 43-27, 56-45, 61-63

Διαιτητές: Δέλλας, Δήμου

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ (Γκένογλου): Σαράφης, Κουκουσεράκης 2, Δήμου 6, Τουβεντσίδης 3, Μπέλλος 9 (3), Καρούλης 10 (1), Δεμίρογλου 10, Καργόπουλος, Αλεξόπουλος 2, Δέλλας 8, Τσαρσιταλίδης, Μαγκλάρης 11.

ΕΛΠΙΣ (Γκούμας): Γιάνκο, Μπίκης 2, Φωτόπουλος 7 (1), Δελλής 5, Πολυχρονιάδης 2, Ζαγορίτης 4, Δημάκης 14 (2), Ξηρόπουλος 13, Παπαδόπουλος 6, Ζαταγιάς 2, Καδής 8(1).