Σε μεγάλο ντέρμπι εξελίχθηκε και ο δεύτερος αγώνας του ανδρικού τμήματος της Ελπίδας, η οποία επικράτησε της Σταυρούπολης ΕΚ με 74-71, στο ΕΑΚ Αμπελοκήπων. Η ομάδα του Στέργιου Γκούμα ξεκίνησε δυναμικά σημειώνοντας τέσσερα τρίποντα και προηγήθηκε από την αρχή στο σκορ.

Η δεύτερη περίοδος ήταν αρκετά έντονη και παρά την προσπάθεια της Ελπίδας να ασκήσει πίεση, η αντίπαλη ομάδα πέρασε μπροστά με διαφορά 6 πόντους. Η ένταση στο παιχνίδι συνεχίστηκε και μετά το ημίχρονο, όμως η ομάδα κέρδισε το προβάδισμα στην τρίτη περίοδο με 55-50. Παίζοντας περισσότερο ψύχραιμα κατάφεραν να επιτύχουν έξι τρίποντα που την βοήθησαν να περάσει μπροστά στο τελικό σκορ.

Την Τετάρτη 3/10 η Ελπίδα προχωρά στην αναμέτρηση με τον Αριστοτέλη ΑΕΣ Επανωμής στο γήπεδο Επανωμής για την Β’ Φάση Κυπέλλου Ανδρών.

Δεκάλεπτα: 24-18, 33-39, 55-50, 74-71

Διαιτητές: Δαμίγος ,Τσαρδούλιας, Δημακόπουλος

ΕΛΠΙΣ (Γκούμας): Γιάνκο, Μπίκης, Φωτόπουλος, Ζαγορίτης 2, Δημάκης 5 (1), Λύτας 41 (10), Τσιάτσoς 6, Μυλωνάς, Ξηρόπουλος 7, Ζαταγιάς 8, Καδής 2, Χρηστίδης 3 (1).

ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ (Κασικτσόγλου-Κώττης): Δουλγερίδης, Φωτιάδης 2, Μαραπίδης 30 (6), Κοκκαλιώτης 16 (1), Παρίσης 3, Παπαβασιλείου, Πασχαλίδης, Μπάρκος, Μαργαρίτης 5, Τετράδης 15 (1), Καρούζος.