Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κορασίδων έκανε την Πέμπτη η Ελπίδα, κερδίζοντας στην πρεμιέρα του Final Four της ΕΠΕΣΘ τον Ν. Βότση με 3-1. Ετσι την Παρασκευή (ώρα 20.00) θα αντιμετωπίσει με καλή ψυχολογία τον ΠΑΟΚ, στον δεύτερό της αγώνα.

Το παιχνίδι στο κατάμεστο ΕΑΚ Νεάπολης είχε ως σημείο αναφοράς το σέρβις των δύο ομάδων, με τις πράσινες να είναι καταιγιστικές στο πρώτο σετ και τον αντίπαλο να απαντά στο δεύτερο. Στα άλλα δύο σετ η Ελπίδα είχε συνεχώς ένα μικρό προβάδισμα που φρόντιζε να μεγαλώνει στο τέλος και έτσι έφτασε στη νίκη που της δίνει ένα μικρό προβάδισμα για τη συνέχεια.

Τα σετ: 25-10, 15-25, 25-17, 25-20

ΕΛΠΙΣ (Χρυσομαλλίδης): Σουπιώνη, Αρμουτσή, Ράντοβιτς, Αθανασιάδου, Δριντσούδη, Χριστοδούλου, Ιασωνίδου (λ) - Τσουμπέκη, Καλομοίρη, Γούση, Τάτση, Πυργιώτη, Θωμαΐδου (λ).

Ν. ΒΟΤΣΗΣ (Βαλσαμίδης): Αντύπα, Πετροπούλου, Κυριακίδου, Αντωνιάδου, Γιορανίδη, Τριλυράκη, Παπουτσή (λ) - Γούναρη, Τριανταφύλλου, Αγιομαμίτου, Μιχελάκη, Καλονίκου (λ).