Με θετικό πρόσημο έκλεισε το 2017 για την ανδρική ομάδα της Ελπίδας, μετά τη σημαντική νίκη που σημείωσε επί του Ασβεστοχωρίου με 79-70 στο ΕΑΚ Αμπελοκήπων. Η ομάδα του Στέργιου Γκούμα μπήκε από την αρχή δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να διατηρήσει τον ίδιο ρυθμό μέχρι το τέλος σε ένα αρκετά επίφοβο ντέρμπι.

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τις δυο ομάδες να πορεύονται κοντά στο σκορ, με διαφορά πέντε πόντων και την Ελπίδα να προηγείται. Η ομάδα κατάφερε να μεγαλώσει τη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, δημιουργώντας μια απόσταση ασφαλείας στο σκορ από την αντίπαλη την οποία κατάφερε να ανοίξει σαν ψαλίδα μετά το ημίχρονο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο σημείωσε τους λιγότερους πόντους, αφήνοντας χώρο για σουτ στην ομάδα του Ασβεστοχωρίου, χωρίς όμως αυτό να επηρεάσει την έκβαση του τελικού σκορ.

Το πρώτο αγωνιστικό ραντεβού της ανδρικής ομάδας για το νέο έτος είναι στις 12/01 με τα Εκπ. Φρυγανιώτη στο ΕΑΚ Αμπελοκήπων.

Δεκάλεπτα: 27-22, 43-31, 67-51, 79-70

Διαιτητές: Τζίμα, Δαμιγος

ΕΛΠΙΣ (Γκούμας): Μπίκης 3 (1), Χρηστίδης 8 (2), Μήλλιος 2, Γκαντάλης, Καδηγιαννάκης 12, Δημάκης 13 (2), Κανλής 6, Λύτας 10 (1), Τσιάτσος 11, Μυλωνάς 5, Ζαταγιας 9.

ΑΣΑ (Μητριτζίκης): Κανόπουλος 4, Τάνης 10 (3), Σερέτης 6, Βαλεργάκης 6 (1), Παπαχρήστος 12 (2), Γεωργίου 3 (1), Σαχινίδης 8, Χασεκίδης 2, Παπαχρήστου 12 (1), Παπαδόπουλος 7.