Εύκολο βράδυ είχε η αντρική ομάδα μπάσκετ της Ελπίδας απέναντι στον Γαλαξία Άδενδρου στο ΕΑΚ Αμπελοκήπων, όπου και επικράτησε με 76-59. Η Ελπίδα άφησε πίσω την ήττα της Δευτέρας και απέδειξε για ακόμα μια φορά την αξία της. Αν και στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Στέργιου Γκούμα βρισκόταν πολύ κοντά στο σκορ με την αντίπαλη, κατάφερε να ανοίξει σταδιακά τη διαφορά από το δεύτερο, ενώ μετά το ημίχρονο δημιούργησε μια διαφορά ασφαλείας την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος του παιχνιδιού.

Την επόμενη αγωνιστική (10/11) η Ελπίς θα αναμετρηθεί με την αντίστοιχη της Δόξας Ασσήρου στον Λαγκαδά.

Δεκάλεπτα: 23-17, 37-27, 67-46, 76-59

Διαιτητές: Παπαδοπούλου, Ζαγοράκης

ΕΛΠΙΣ (Γκούμας): Χρηστίδης, 6, Μήλλιος, Γκαντάλης 2, Καδηγιαννάκης 17, Δημάκης, Κανλής 8, Λύτας 24 (4), Τσιάτσος 14 (3), Μυλωνάς 11 (2), Ζατάγιας.

ΓΑΛΑΞΙΑΣ (Μητακίδης): Ρομφόπουλος, Ρούζιος 4, Γκάζος 4, Μπαλκουρας 4 (1), Πλατανίτης 4, Παπαδημητρίου 14 (1), Βλάχος 8, Καππακτσής 13 (1), Γκίνης 2, Γιαννάκαρος 16 (2)