Μία ακόμα σημαντική νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της η εφηβική ομάδα μπάσκετ της Ελπίδας απέναντι στην αντίστοιχη του Χορτιάτη στο ΕΑΚ Αμπελοκήπων, όπου επικράτησε με 62-44. Η ομάδα του Μάκη Γεροντίδη μπήκε μουδιασμένη στον αγωνιστικό χώρο, παίζοντας χαλαρή άμυνα, με αποτέλεσμα η αντίπαλη ομάδα να την φτάσει στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 17-16.

Στη συνέχεια όμως του παιχνιδιού οι παίκτες κατάφεραν να δημιουργήσουν μια διαφορά ασφαλείας, με το δεύτερο δεκάλεπτο να λήγει με 37-22 και την Ελπίδα να εξακολουθεί να βρίσκεται μπροστά στο σκορ. Η ομάδα του Μάκη Γεροντίδη κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, με αποτέλεσμα να αναδειχθεί νικήτρια του αγώνα με 18 πόντους διαφορά από τον Χορτιάτη. Την επόμενη αγωνιστική (11/11) θα αναμετρηθεί με την Αναγέννηση Φλόγας στο γήπεδο της Πολίχνης.

Δεκάλεπτα: 17-16, 37-22, 57-32, 62-44

Διαιτητές:Κοφσης, Τράκας

ΕΛΠΙΣ (Γεροντίδης): Γιαγλής 2, Σταματίου 4, Ιωαννίδης 7, Σιμόπουλος, Ηλιου 3, Ευγενιάδης 16, Μανελίδης, Χαρατσίδης, Μιχαλόπουλος 20, Στάμος 8, Λάντζας 2.

ΧΟΡΤΙΑΤΗΣ (Παπαχρήστου): Γκόσιος, Παξιμαδας 11, Γιαννακούδης, Φωτόπουλος 13 (1), Γιασόγλου, Τσοτουλίδης 8, Κυνηγαλάκης 1, Ταχτατζής 13 (3), Αδαμίδης 4, Βασιλόγλου.