Από ήττα συνοδεύτηκε η πρώτη φετινή έξοδος της γυναικείας ομάδας, που έχασε με 3-1 στη Νέα Βύσσα. Η Ελπίδα μπήκε στο γήπεδο χωρίς συγκέντρωση και έχασε το πρώτο σετ, στο οποίο έμεινε πίσω από την αρχή (2-9, 12-18). Στο δεύτερο οι «πράσινες» έχασαν το αρχικό τους προβάδισμα (8-1), αλλά παρά τη μείωση του σκορ (18-17) συνήλθαν και έφτασαν στην ισοφάριση.

Καθοριστικό για τον αγώνα ήταν το τρίτο σετ, το οποίο η Ελπίδα γύρισε στο τέλος και πέρασε με 24-22. Δεν μπόρεσε όμως να τελειώσει ένα από τα δύο σετ μπολ της και βρέθηκε να χάνει με 1-2. Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο τέταρτο σετ, στο οποίο οι «πράσινες» μείωσαν από 24-19 σε 24-23 αλλά δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την ανατροπή.

Τα σετ: 25-22, 21-25, 26-24, 25-23

Ν. ΒΥΣΣΑ (Βλασακίδης): Δαμιανίδου, Βεζυργιαννίδου, Πεπόνη, Παπαδοπούλου, Μπαρμπούδη, Παπαστεφάνου, Λελεντζή (λ) - Μπαρή, Βελικά, Κεσογλίδου (λ).

ΕΛΠΙΣ (Χρυσομαλλίδης): Αποστολίδου, Αρμουτσή, Παπαφωτίου, Γκοβεδάρου, Καρακατσιάνη, Καραμούτσα, Ε. Σουπιώνη (λ) - Βασιλοπούλου, Πανταζή, Τσιφλικιώτη, Ντολοπούλου, Ι. Σουπιώνη, Χυτίρογλου, Καραγιάννη (λ).

* Τα άλλα αποτελέσματα: Ν. Βότσης - ΑΟ Καβάλας 3-0, Νίκη Αλεξ. - Μ. Αλέξανδρος Γιαννιτσών 3-0, Αρχέλαος - Ν. Γενεά 0-3.

* Η 3η αγωνιστική: Ελπίς - Νίκη Αλεξ. (5/11, 18.00), Μ. Αλέξανδρος - Αρχέλαος, ΑΟ Καβάλας - ΑΟ Ν. Βύσσας, Ν. Γενεά - Ν. Βότσης.