Με νίκη αλλά και ένα χαμένο σετ ξεκίνησε το φετινό πρωτάθλημα η ομάδα των Νεανίδων, που επικράτησε του Ηρακλή με 3-1. Η Ελπίδα ξεκίνησε το παιχνίδι με πολλά λάθη στην υποδοχή και χαμένα σέρβις, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πάρουν κεφάλι στο σκορ μέχρι το 21-16. Κάπου εκεί η ομάδα του Γιώργου Χρυσομαλλίδη αντέδρασε, μείωσε σε 21-20 και ισοφάρισε σε 24-24, ενώ θα μπορούσε να προηγηθεί αν ο διαιτητής δεν έκανε λάθος υπόδειξη σε μπλοκ της Ελπίδας.

H απώλεια του σετ ήταν το καμπανάκι που ξύπνησε τις "πράσινες" και η διαφορά δυναμικότητας έγινε εμφανής στη συνέχεια, αφού τα επόμενα σετ τελείωσαν με χαρακτηριστική ευκολία, ενώ στα δύο ο Ηρακλής πήρε μονοψήφιο αριθμό πόντων.

Τα σετ: 24-26, 25-8, 25-7, 25-13

ΕΛΠΙΣ (Χρυσομαλλίδης): Τσιφλικιώτη, Αρμουτσή, Χυτίρογλου, Γκόλτσιου, Καρακατσιάνη, Αθανασιάδου, Καραγιάννη (λ) - Ευγενίδου (λ), Σουπιώνη, Ταυλίκου, Λιούτα, Παπάζογλου.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Χριστόπουλος): Βαμβακίδου, Τουκμενίδου, Ντουντούδη, Μπουρλή, Τζαφέρη, Σωτηρέλη, Κανονίδου (λ) - Μότσιανου, Καστοριάδου, Φερεκίδου, Τζήκα.