Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της σημείωσε η παιδική ομάδα μπάσκετ της Ελπίδας με 73-48 επί των Αμπελοκήπων Μενεμένης, μετατρέποντας και αυτό το ντέρμπι σε… περίπατο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ εξαιτίας των αδυναμιών της Ελπίδας στην άμυνα. Από το δεύτερο δεκάλεπτο όμως οι «πράσινοι» κατάφεραν να ανοίξουν τη διαφορά και έκαναν πολύ καλή εμφάνιση με όπλο την επίθεση. Την επόμενη αγωνιστική (22/10) η ομάδα θα αναμετρηθεί εντός έδρας με τον Μακεδονικό.

Δεκάλεπτα: 18-10, 39-21, 58-34, 73-48

Διαιτητές: Κομνηνόπουλος, Κλεπουσνιώτου

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ (Μαλτέζος): Καραγιαννίδης, Πρίφτης 10 (1), Τσελεκίδης 2, Παπαδημητρίου, Μπουραζάνης 4, Σαράφας 4, Χαμπίδης, Φυτόπουλος 18, Τονα, Τζανη 10.

Ελπίς (Γεροντίδης): Τσουλφαΐδης, Κουτούλας 6, Κέλογλου 2, Στόϊκος 10, Στάμος 24, Καμπανταης 10, Αμπατζίδης, Καραπαναγιωτίδης, Κουτσομήτρος 18 (1), Βογιατζής 3.