Δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή και ητττήθηκε το μίνι τμήμα μπάσκετ απέναντι στο αντίστοιχο του ΓΑΣ Κουφαλίων με σκορ 36-38 στο ΕΑΚ Αμπελοκήπων. Με την ομάδα των Αμπελοκήπων να μην ξεκινάει με τον ιδανικό τρόπο, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο σκορ και κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο η ομάδα του Μάκη Γεροντίδη μπήκε δυνατά και διεκδίκησε το παιχνίδι, για να φτάσει στο 35-35 δύο λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Στο σημείο εκείνο και οι δύο ομάδες εκατέρωθεν έχασαν επιθέσεις, με το παιχνίδι να κρίνεται στις βολές που κέρδισε η ομάδα των Κουφαλίων λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα.

Ο επόμενος αγώνας της ομάδας είναι στις 14/05 απέναντι στο Μέγα Αλέξανδρο Εχεδώρου στο γήπεδο Καλοχωρίου.

Οκτάλεπτα: 4-9, 15-17, 23-28, 36-38

Διαιτητής: Παμπουκόγλου

ΕΛΠΙΣ (Γεροντίδης): Δεληγιαννάκης 5, Φωτίδης 6, Γεροντίδης 2, Τσιμπούκας, Παρίσκος 1, Βογιατζής, Αμπαζίδης 10, Αβράμης, Κωνσταντινίδης 4, Παπανίκος 2, Κνάβας 8.

ΓΑΣ ΚΟΥΦΑΛΙΩΝ (Λεόα): Σπύρου, Λουμπόνια 10, Μέτσας, Πούντος 10 (1), Καμπούρης 5, Μαμέλιας, Ιβανούδης 5, Αλιαντσίδης 2, Καραγιάννης 6, Πατσίδης.