Μία ακόμη σημαντική νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της η Ελπίς Αμπελοκήπων απέναντι στον ΑΟΚ Αγίου Αθανασίου στο ΕΑΚ Αμπελοκήπων, με σκορ 66-61. Η ομάδα του Στέργιου Γκούμα αν και ξεκίνησε μουδιασμένα, επηρεασμένη από το άγχος της κρισιμότητας του παιχνιδιού, βρέθηκε να χάνει στο πρώτο δεκάλεπτο με 9-18. Στην συνέχεια, όμως, αντέδρασε και προσπέρασε την ομάδα του Αγ. Αθανάσιου και στο ημίχρονο προηγήθηκε με 33-27.

Η συνέχεια του παιχνιδιού ήταν ανάλογη με την Ελπίδα να διατηρεί μικρή διαφορά από τους φιλοξενουμένους. Η διαφορά αυτή, ωστόσο, στάθηκε αρκετή ώστε να εξασφαλίσει στην Ελπίδα την νίκη, η οποία σε συνδυασμό με την ήττα των Δ.Ε.Κ.Α., οδήγησε στην εδραίωση της ομάδας στη δεύτερη θέση. Στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ ΕΚΑΣΘ, η Ελπίδα θα αγωνιστεί εκτός έδρας, αντιμετωπίζοντας την ομάδα του Αχιλλέα Τριανδρίας. Με νίκη διατηρείται μονή δεύτερη πίσω από τον Κεραυνό Αγίου Παύλου.

Τα δεκάλεπτα: 9-18, 33-27, 51-46, 66-61

Διαιτητές: Τζίμα-Κατσαβέλης

ΕΛΠΙΣ (Γκούμας): Καραγεωργίου, Χλωρός 4, Καδηγιαννάκης 14 (2), Τικτόπουλος 3, Καραγιαννίδης 10 (2), Τσιάνης 2, Πλιόσκας 6, Πανταζής 19 (1), Δημάκης 8.

ΑΟΚ (Δρακουλίδης): Ηλιάδης 14 (4), Παπαγκιντσίδης, Μπακιρτζίδης 1, Τολιόπουλος 16 (3), Τσιτσινάκης 4, Κουρουτζίδης 6, Σωτηράκογλου 4 (1), Μπαχτσεβάνης 4, Πίγκας 12 (1).