Μεγάλη νίκη πέτυχε η ανδρική ομάδα μπάσκετ της Ελπίδας απέναντι στον Γαλαξία Αδένδρου για την Δ’ φάση του Κυπέλου ΕΚΑΣΘ, κερδίζοντας την πρόκρισή της στα προημιτελικά. Σε ένα δύσκολο, όπως εξελίχθηκε, αγώνα η Ελπίδα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και έχοντας το πάνω χέρι διαμόρφωσε την διαφορά από την αρχή φτάνοντας ανά διαστήματα μέχρι και τους 15 πόντους. Το δεύτερο δεκάλεπτο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 12 πόντους και το ημίχρονο να λήγει 25-15.

Το τρίτο δεκάλεπτο κόντεψε να γίνει καταστροφικό για την ομάδα των Αμπελοκήπων με τους γηπεδούχους να δέχονται το σερί των 16 πόντων από τους φιλοξενουμένους, γεγονός που τους έφερε πίσω στο σκορ με δύο πόντους. Το παιχνίδι μετατράπηκε σε ντέρμπι, στο οποίο η ομάδα του Στέργιου Γκούμα κατάφερε να επικρατήσει με 62-54, κατακτώντας την πρόκριση για τα προημιτελικά του κυπέλου αντρών. Σημαντική έλλειψη για την ομάδα ήταν η απουσία του Κώστα Μπέλλου.

Τα Δεκάλεπτα: 25-15, 40-28, 45-41, 62-54

Διαιτητές: Αγραφιώτης, Γαβρίδης

ΕΛΠΙΣ (Γκούμας): Καραγεωργίου 4, Χρηστίδης 8 (2), Τικτόπουλος 4, Χλωρός 5, Καδηγιαννάκης 19 (1), Τσιάνης 6, Πλιόσκας 12, Πανταζής, Δημάκης 4.

ΓΑΛΑΞΙΑΣ (Γιαννάκαρος): Μασούτης, Βούκα, Τσέτουρας, Αλεξιάδης, Κιζιρίδης 12 (2), Παπαδημητρίου 17 (2), Βλάχος 7 (1), Καλπαξής, Θεολόγου 7, Ευαγγελίδης 11.