Επιβλητική εκτός έδρας νίκη με 3-0 σημείωσε η εφηβική ομάδα της Ελπίδας επί του Ηρακλή, την πρώτη της επί των «κυανολεύκων» μετά από τρία χρόνια. Η ομάδα του Γιώργου Καραβιδόπουλου πραγματοποίησε στο Κατσάνειο την καλύτερή της φετινή εμφάνιση, έδειξε ωριμότητα και παρέμεινε αήττητη μαζί με τον Πήγασο.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στο πρώτο σετ, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα μέχρι το τέλος. Η κατάκτηση του σετ έδωσε αυτοπεποίθηση, με αποτέλεσμα η Ελπίδα να κυριαρχήσει στο τάραφλεξ έχοντας καλό σέρβις, αξιόπιστη υποδοχή και αποτελεσματικότητα στις κόντρα επιθέσεις. Με την πρόκριση στο Final Four εξασφαλισμένη, οι εναπομείναντες αγώνες με τον Αίαντα και τον Πήγασο θα καθορίσουν τον αντίπαλο του ημιτελικού.

Τα σετ: 23-25, 21-25, 15-25

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μπαμπαλιούτας): Καλαϊτζίδης, Κονιόρδος, Στεφανίδης, Τζιουμάκας, Βαρβεσιώτης, Ιωαννίδης, Μπουράκης (λ) - Καρανταΐδης, Λαντζούρης.

ΕΛΠΙΣ (Καραβιδόπουλος): Επιτροπάκης, Μιχελάκης, Μπολέτος, Καραβιδόπουλος, Γαληρόπουλος, Σκλόπης, Σταυρίδης (λ) - Καρακόλιας.