Κακή εμφάνιση πραγματοποίησε το παιδικό τμήμα μπάσκετ της Ελπίδας στον αγώνα απέναντι στη Σταυρούπολη με την τελευταία να κερδίζει με 66-47. Από το πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα της Σταυρούπολης κατάφερε να δημιουργήσει διαφορά 18 πόντων με την Ελπίδα να πετυχαίνει 6 πόντους. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Μάκη Γεροντίδη βελτίωσε αισθητά την αποτελεσματικότητα της επίθεσής της, μειώνοντας τη διαφορά στη μέση του δεκαλέπτου στους 10 πόντους, η οποία αυξήθηκε στη συνέχεια από λάθος επιλογές στα σουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε με τους γηπεδούχους να βρίσκονται πάνω στο σκορ, βρίσκοντας κενά στην άμυνα της Ελπίδας, τα οποία τους επέτρεψαν να σκοράρουν εύκολα καλάθια και να αυξήσουν κατά αυτό τον τρόπο την διαφορά στο σκορ. Το επόμενο παιχνίδι της ομάδας είναι στις 18/12 στο ΕΑΚ Αμπελοκήπων, όπου η Ελπίς θα αναμετρηθεί με τους Αετούς Πολίχνης στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 24-6, 43-28, 55-36, 66-47

Διαιτητές: Λόλι, Παπαδοπούλου Κ.

ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ (Κουταλίδης): Μαρκαντωνάκης, Καραγιαννάκης 2, Μπάρμπακας 2, Βασιλακάκης 4, Σαββίδης 2, Πασχαλίδης 20, Γιαντσόπουλος 11 (1), Μητράκος, Κυρπιζλίδης 4, Λαγίδης 19, Χριστοφορίδης 2.

ΕΛΠΙΣ (Γεροντίδης): Γιαγλής, Τσουλφαϊδης, Κουτσομήτρος 10, Κέλογλου 2, Ευγενιάδης 11, Στόικος 8 (1), Κουτούλας, Μιχαλόπουλος 5 (1), Στάμος 5, Καμπάνταης 6.