Εύκολο βράδυ είχε την Παρασκευή η ανδρική ομάδα μπάσκετ της Ελπίδας, αφού αντιμετώπισε την Δόξα Δρυμού στο ΕΑΚ Αμπελοκήπων και τη νίκησε με 63-50. Η διαφορά διαμορφώθηκε απότο πρώτο δεκάλεπτο, όταν η ασφυκτική άμυνα των γηπεδούχων κατάφερε να περιορίσει την αποτελεσματικότητα της Δόξας, η οποία μέχρι το 7ο λεπτό είχε πετύχει μόλις δύο πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Στέργιου Γκούμα άνοιξε περαιτέρω την διαφορά και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 32-18. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν πιο ανταγωνιστικοί, αλλά η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε και η λήξη βρήκε την Ελπίδα να σημειώνει την 7η συνεχόμενη νίκη της. Την επόμενη Παρασκευή (25/11) η Ελπίδα θα αντιμετωπίσει την Δόξα Ελπίδος Ευόσμου στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής.

Τα δεκάλεπτα: 17-9, 32-18, 47-35, 63-50

Διαιτητές: Σιταρίδης, Γρηγοράσκος

ΕΛΠΙΣ (Γκούμας): Φωτιάδης, Χρηστίδης 9 (1), Κεραμίδης 3, Καδηγιαννάκης 7, Χλωρός 9, Τσιάνης 4, Πλιόσκας 6, Πανταζής 16 (2), Δημάκης 4, Μπέλλος 5 (1).

ΔΟΞΑ (Τανταλίδης): Κουδούμας 5, Παντελίδης 9 (3), Δανίσος 4, Βίγλας 6, Τσοτουλίδης 6, Τσιτσιπλάμης, Βαρδάλης 3, Τασόπουλος 12, Σταυρούσης, Καϊβέτσης 5 (1), Γιάμπαστος, Πουλέκας, Σταυρούσης.